Egy jéggel teli hatalmas krátert kaptak lencsevégre a Marson
Olvass tovább...
Már egy ideje foglalkoznak azzal a kérdéssel a tudósok, hogy: hova tűnhetett a víz, amely évmilliárdokkal ezelőtt a Mars felszínén hömpölygött? Úgy tűnik, megvan a válasz.
„Régóta tudjuk, hogy a Mars sokkal nedvesebb volt történelme korai szakaszában. De a víz sorsának kérdése állandó probléma volt"
– vetette fel a tudósokat régóta foglalkoztató kérdést Peter Grindrod bolygókutató. De hová tűtn a Mars felszínén egykor hömpölygő víz? Most a kutatók egy, a vörös bolygó körül keringő űrszondáktól származó és meteorokról gyűjtött információra alapozva azt állítják, hogy az eddig ismert információk mellett, – miszerint a víz egy része az űrbe távozott, a felszínen és közvetlenül a felszín alatt lévő jéglerakódások pedig arról árulkodnak, hogy a víz egy része megfagyott, – az is kiderült az új számítógépes modell, hogy
a Mars eredeti vízkészletének legalább 30, de akár 99 százaléka is beépülhetett a bolygó kérgében található ásványokba.
Olvass tovább...
„Amikor a kéreg megváltozik, vizet - folyékony halmazállapotú vizet - vesz fel, hidratált ásványokba zárja, melyek szerkezetében víz van
– fejtette ki az MTI szemléje szerint Bethany Ehlmann a kutatás társszerzője.
A bolygó feltárásának fő célja a víz útjának követése, mert ez központi szerepet játszik a Mars geológiájában, klímájában és az élet esetleges meglétében.
Olvass tovább...