Egyetlen szót vágott oda Magyarországról a Dűne-filmek sztárja New Yorkban a riportereknek, nem kell ennél több
Olvass tovább...
Az amerikaiak nagyot néztek, amikor hirtelen a tévéjükben mutogatták Magyarország jellegzetes helyét.
Magyarország már számtalan amerikai, illetve angol filmben és sorozatban tűnt fel, és most az egyik legújabb mozgófilmes produkcióban is szerepet kapott. Nemcsak a Dűne-mozifilmeket, hanem a Dűne: Prófécia című előzménysorozat egyes jeleneteit is hazánkban forgatták, mégpedig a noszvaji barlanglakásoknál.
A Maxon látható sorozat Emily Watson és Shirley Henderson főszereplésével készült, akik Valya Harkonnen és Tula Harkonnen karakterét játsszák. A széria eseményei a Dűne története előtt 10 ezer évvel játszódik, és két nővér hatalomra jutását mutatja be, ami később a Bene Gesserit megalakulásához vezet.
Olvass tovább...
A Dűne: Próféciához nemrég felkerült a második epizód, amiben Valya Harkonnen családjának otthona is feltűnik, ami nem más, mint a Bükkalja egyik jellegzetes geotópja, a noszvaji barlanglakások. Havas jeleneteket vett fel itt a produkció stábja, és fantasztikusan néz ki ez a magyarországi helyszín a kész sorozatban.
Az amerikaiak pedig áradoznak ezekről a képekről, véleményük szerint nagyon jól néz ki a Harkonnen család otthona, míg vannak, akik azt írták, hogy most már tényleg el fognak egyszer jönni Magyarországra, és meg fogják nézni azokat a helyszíneket, ahol kedvenc filmjeinek jeleneteit vették fel. Az Egyesült Államokban tehát milliók csodálkoztak rá a noszvaji barlanglakásokra, amiket a legtöbben azelőtt sosem láthattak.
A sorozatban egyébként Lankiveil-nek hívják azt a fagyos, rideg bolygót, ahol a barlanglakások feltűnnek; itt nyújtanak menedéket a bálnazsír feldolgozással foglalkozó, megtépázott hírnevű családnak.
A Bükkalja népei évszázadok óta faragnak barlanglakásokat, borospincéket, bújókat és egyéb, elsősorban gazdasági rendeltetésű termeket ebbe a kőzetbe, mely része a Bükkaljai Kőkultúrának, ami 2013 óta Hungarikum, 2024 óta pedig a Bükk-vidék UNESCO Globális Geopark egyik kultúrtörténeti értéke.