promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Inkább a nyár? Pillanatok alatt halálra fagyhatnak az emberek ebben a városban, a nap is alig süt ki

Inkább a nyár? Pillanatok alatt halálra fagyhatnak az emberek ebben a városban, a nap is alig süt ki

Borítókép:  Profimedia/illusztráció
Színes
Kategória fejléc
Promotions

Farkasordító hideg fogadja mindazokat, akik  Ojmjakonban látogatnak. Az embertpróbáló zimankóhoz a helyieknek is nehéz hozzászokni.

Ojmjakon távoli, a világtól szinte teljesen elzárt faluja közelebb fekszik a sarkkörhöz, mint a legközelebbi városhoz. Jakutföld kietlen vidékén farkasordító hideg van, mégis a legutóbbi népszámláláskor 900-an laktak a településen.

Igazi rekorderhelynek számít a piciny falu, ahol nemcsak szinte állandóan fagyos a levegő és zúzmara borítja a tájat, hanem lakott településen a leghidegebb hőmérsékletet is itt mérték. A leghidegebb lakott településen 1926. január 27-én -71,2 Celsius-fokot mértek, ami adat egészen elképesztő - adta hírül a Femina.hu. Olyannyira, hogy egyes szakértők kétségbe vonták valódiságát, hiszen akkoriban még nem épült meg a falu meteorológiai állomása, csak következtetések, számítások alapján jutottak erre az eredményre.

 

Pár évre rá azonban bebizonyosodott, milyen hideg lehet a térségben, ugyanis a meteorológiai állomás műszerei 1933. február 6-án -67,8 Celsius-fokot mutattak. Ez az adat pedig kétségbevonhatatlanul bizonyította, milyen szélsőséges szubarktikus időjárás alakulhat ki az Ingyigirka folyó mentén elterülő aprócska faluban. Állítólag nem messze tőle, Verhojanszk településén is ugyanennyit mértek 1892. február 5-én és 7-én, de ennek tényszerűsége eddig nem bizonyított.

Zord időjárás ide vagy oda, mégis akadtak ideköltözők

Az Ohotszki-tengertől északra fekvő település neve is utal a csontig hatoló hidegre, szakértők többféle jelentést is társítottak hozzá, az egyik a „fagyott vízfolt”, a másik pedig a „befagyott tó”. Mindenesetre első lakói a 1920-as években telepedtek le, és a korabeli pásztorok a helyi termálforrásnál fürdették a rénszarvasaikat.

Míg Magyarországon az 1987-es nagy havazást emlegetik, amikor mínusz 10-12 fok körül bezárták már az iskolákat, addig itt -55 fok alatt szüneteltetik az oktatást. De a globális felmelegedés hatása itt is érződik, a sarkvidéki szélsőséges hőmérséklet-ingadozások egyre gyakoribbá válnak, volt ár példa, hogy két hét leforgása alatt 40 fokot ingadozott a hőmérséklet.Ojmjakonban már rég megszokták, hogy a hideg hónapokban a bőrön kicsapódó víz azonnal megfagy, tűszerű, apró jégkristályokat alkotva. Nemritkán a szempillák és a szájat körülölelő sálak is fagyottá válnak, de még ez sem okoz fennakadást mindennapjaikban.

Amikor hosszabbodnak az éjszakák, és rövidülnek a nappalok, akkor 21 órára nyúlik a sötétség ideje Ojmjakonban. Decemberben, 2010-es adatok szerint, mindössze 13 órát sütött a nap egész hónapban. Amikor véget ér a sötét tél, megünneplésére megrendezték a Hidegpólus fesztivált, ahol rénszarvas- és kutyaszánhúzó versenyeket lehet megtekinteni, de az érdeklődök kipróbálhatták a jéghorgászatot is. Ám turisták még így is csak ritkán járnak erre, ugyanis a legközelebbi repülőtérről, Jakutszktól is kétnapos autóút vezet a zimankós faluba.