promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Rendkívüli hír: a palesztin Hamász elfogadta a tűzszünetet, mire Izrael tankokkal és vadászgépekkel indult meg Rafah ellen

Rendkívüli hír: a palesztin Hamász elfogadta a tűzszünetet, mire Izrael tankokkal és vadászgépekkel indult meg Rafah ellen

Borítókép:  Profimedia
Színes
Kategória fejléc
Promotions

Az invázió meg is kezdődött, máris több civil áldozattal járt az izraeli offenzíva.

A közel-keleten tavaly október 7-én ismét fellángolt izraeli-palesztin konfliktus öldöklő háborúvá eszkalálódott a Gázai-térségben - mint ismeretes, a Hamász izraeli civilekre támadt, ami után az izraeli hadsereg nagyszabású hadműveletbe kezdett a palesztinok lakta Gázai-övezetben, azóta gyakorlatilag a földdel tévő egyenlővé azt.

A tragikus háború nagy indulatokat kavart a világban, elsősorban a palesztin civil áldozatok hatalmas száma miatt. Most a legfrissebb információk alapján úgy tűnik, le lehetett volna zárni a háborút, a Hamász ugyanis elfogadta a tűzszüneti ajánlatot.

Röviddel azután, hogy a Hamász közölte, hogy elfogadta az egyiptomi-katari tűzszüneti javaslatot, az izraeli háborús kabinet úgy döntött, hogy folytatja a rafahi műveletet - közölte Benjámin Netanjahu miniszterelnök hivatala. Azt is közölte, hogy bár a Hamász által elfogadott javaslat „messze nem felel meg Izrael alapvető követeléseinek”, tárgyalókat küld Egyiptomba, hogy dolgozzanak egy megállapodáson. Hétfőn késő este Katar bejelentette, hogy szintén küld egy csapatot Egyiptomba.

Nem volt azonnal ismert, hogy a Hamász által elfogadott javaslat lényegesen különbözik-e attól a javaslattól, amelynek elfogadására Antony Blinken amerikai külügyminiszter a múlt héten nyomást gyakorolt a militáns csoportra, és amely Blinken szerint jelentős izraeli engedményeket tartalmazott.

Az izraeli kabinet közölte, hogy küldöttséget küld a tárgyalások folytatására Kairóba, de jelezte azt is, hogy folytatja a Rafah elleni támadásokat, mivel az éjszaka folyamán fokozódtak a Gázai övezet déli városának bombázásai.

A tüntetők több izraeli városban is tüntetéseket tartottak, hogy követeljék a hatóságoktól a tűzszüneti megállapodás elfogadását és mintegy 130, feltételezhetően még mindig Gázában fogva tartott fogoly hazahozatalát.

Egy amerikai tisztviselő szerint az Egyesült Államok vizsgálja, hogy a Hamász az Izrael és a nemzetközi tárgyalófelek által aláírt változatba egyezett-e bele, vagy valami másba.

Egyiptomi tisztviselők szerint ez a javaslat egy többlépcsős tűzszünetre szólított fel, amely a túszok korlátozott mértékű szabadon bocsátásával és a gázai izraeli csapatok részleges visszavonásával kezdődik. A két fél tárgyalásokat folytatna egy „tartós nyugalomról” is, amely a túszok teljes szabadon bocsátásához és a területről való nagyobb izraeli kivonuláshoz vezetne - mondták.

Azóta az Al-Jazeera beszámolója szerint az elmúlt 12 óra nagyon nehéz éjszaka volt. Nagyon erőszakos, nagyon véres és pusztítással teli volt, mivel az izraeli hadsereg mindenféle fegyvert bevetett Rafah keleti részén.

Ettől az órától kezdve az izraeli hadsereg hivatalosan is elfoglalta a rafahi átkelőt - stratégiailag elvágja a Gázai övezetet és elzárja a régiótól.

Ez nem csak egy belépési pont az utasok számára, hogy be- vagy kijussanak a Gázai övezetbe, hanem a háború kezdete óta ez a humanitárius segélyek egyik fő bejutási pontja is.

Izraeli szórólapok, szöveges üzenetek és rádióadások felszólították a palesztinokat, hogy ürítsék ki Rafah keleti negyedeit, figyelmeztetve, hogy támadás fenyeget, és aki marad, „veszélybe sodorja magát és családtagjait”.

A hadsereg azt mondta az embereknek, hogy költözzenek az Izrael által kijelölt humanitárius övezetbe, a Muwasi nevű, a tengerparton lévő ideiglenes táborba. Azt mondta, hogy Izrael kiterjesztette a zóna méretét, és hogy sátrak, élelmiszer, víz és tábori kórházak is vannak benne.

Az azonban nem volt azonnal világos, hogy ez már a helyén van-e.

Muwasiban már mintegy 450 ezer kitelepített palesztin lakik. Az ENSZ palesztin menekülteket segítő szerve, az UNRWA közölte, hogy segélyt nyújt nekik. A körülmények azonban nyomorúságosak, a nagyrészt vidéki területen kevés a higiéniai létesítmény, így a családok kénytelenek saját latrinákat ásni.

forrás: Al-Jazeera