Izraeli katonák megkínoztak és megaláztak palesztin orvosokat, brutális videón az eset
Olvass tovább...
Az ismét felizzott közel-keleti szituáció az egész világot lángba boríthatja.
Az elmúlt két év Európában az orosz-ukrán háborúról szólt: rég nem látott nyílt katonai konfliktus tört ki a kontinensen, ami bár névlegesen Oroszország és Ukrajna között zajlik, a NATO Ukrajna melletti kiállásának köszönhetően gyakorlatilag egy Oroszország-kollektív Nyugat ellentétbe csapott át. A vörös vonal úgy tűnik, hogy a katonák küldése, ugyanis NATO-csapatok még nem érkeztek Ukrajnába - bár egyes európai vezetők részéről már meg lett fogalmazva erre való hajlandóság.
Olvass tovább...
Az európai konfliktus mellett tavaly októberben egy másik földrajzi térségben, az állandó puskaporos hordók Közel-Keleten is igencsak felizzottak az események. Tavaly október 7-én a Hamász radikális iszlamista szervezet (melynek múltjához érdekes adalék, hogy minden bizonnyal az izraeli titkosszolgálatnak is köze volt a létrehozásához, Jasszer Arafat akkori palesztin vezető pozícióit akarták gyengíteni) megtámadta Izraelt - a máskor egyébként igen hatékony izraeli védelmi szolgálatok nem tudták előre jelezni a támadást, így felfegyverzett palesztinok izraeli civileket öltek meg, és hurcoltak el túszként.
Válaszcsapásként Izrael meglehetősen durva ellenakciókba kezdett, a Gázai-övezetet szinte a földdel tette egyenlővé - és minden jel arra utal, hogy a konfliktus átterjedni látszik a régió több országára is, aminek egyelőre beláthatatlan következményei lehetnek.
Olvass tovább...
Az izraeli hadsereg ugyanis livkidált egy magas rangú iráni vezetőt, Mohammad Reza Zahedit, méghozzá egy harmadik országban, Szíriában, annak fővárosában, Damaszkuszban, a helyi iráni nagykövetség épületében.
Bár Izrael nem ismerte el hivatalosan, hogy ő a felelős a támadásért, Irán egyértelművé tette, hogy Izraelt teszi felelőssé a csapásért, és a Pentagon rosszalló nyilatkozatai, miszerint Izrael nem tájékoztatta őket előre a csapásról, szintén nem azt erősítik, hogy Netanjahunak ne lenne köze az Zahedi likvidáláshoz.
Az elmúlt évtizedekben szinte már megszokhattuk, hogy a térségben sosincs béke, ám ez a mostani konfliktus különösen súlyosnak ígérkezik. Irán meglehetősen nagy állam (az amerikaik által a 2001 szeptember 11-e események után lerohant Iraknál mintegy kétszer nagyobb, lakosságra, és területre is), és kőkemény válaszlépéséket ígér - egészen konkrétan Izrael megtámadását lengették be, és igen mérvadó amerikai médiumok már tényként kezelik az iráni válaszcsapást.
Olvass tovább...
Egymást követő három nagy három nagyon meghatározó újság, a Bloomberg, a New York Times és a Wall Street Journal is közölt cikket arról, hogy az iráni hadsereg napokon belül megtámadhatja Izraelt, amivel párhuzamosan már most amerikai katonai tanácsadók érkeztek a zsidó államba, és több európai ország is felszólította állampolgárait, hogy ne utazzanak Izraelbe, sőt, Hollandia például bezáratta teheráni nagykövetségét is - rengeteg tehát az aggasztó előjel.
A mai nap során ráadásul valóban érték rakétacsapások Izrael területet, igaz, nem Irán részéről, hanem az elsősorban Libanonban tevékenykedő Hezbollah részéről - amiben egyébként szintén nem lehet kizárni Irán szerepét, hiszen a síita monarchia kiterjedt proxi-szervezet hálózattal rendelkezik az egyébként szunnita többségű közel-keleti arab államokban is.
Amennyiben Irán megtámadja Izraelt, az nem kérdés, hogy Amerika melyik oldalt választja - már többször egyértelművé tették, hogy minden áron megvédik Izraelt. Bár az amerikai hadsereg félelmetes erőt képvisel, Irán esetében hosszú évtizedek óta megy a pletyka, hogy rendelkeznek atomfegyverrel - hivatalosan még nem ismerték el, és az is elképzelhető, hogy csak úgynevezett "piszkos bombáik" vannak, de azok is szörnyű pusztítást képesek okozni.
A nagy kérdőjel Oroszország szerepe - az ukrán konfliktusban Oroszország bizonyíthatóan használ iráni gyártású drónokat, amiket magas szintű iráni-orosz katonai kapcsolatok meglétére utalnak, miközben a helyzetet tovább bonyolítja, hogy az izraeli lakosság igen jelentős része orosz ajkú, az egykori Szovjetunió területéről vándorolt ki. Az orosz vezetés egyelőre még nem kommentálta a fejleményeket, úgy tűnik, az ukrán konfliktus leköti őket - az ukrán lakosságban egyébként már megfogalmazódott a vélemény, hogy azt érzik, a világ közvéleménye a közel-keleti szituáció miatt már nem figyel Ukrajnára.
A többi arab állam szerepe szintén tisztázott: béke időben igen jó kapcsolatokat ápolnak az amerikaikkal, elég csak például a szaúdi-amerikai vegyesvállalatokra gondolni - de azt elég nehéz elképzelni, hogy egy esetleges iráni-amerikai (izraeli) konfliktus esetén az olajmonarchiák Amerikát és Izraelt támogassák egy muszlim országgal szemben. Ennek a fejleménynek az olajpiacra gyakorolt hatását lehetetlen megjósolni, de az talán csak a minimum következmény lenne, hogy az üzemanyag árak az égbe szöknének.
Amennyiben pedig Oroszország is Irán mellé állna izraeli támadás esetén, az már nyílt amerikai-orosz konfrontáció lenne, ami gyakorlatilag garantálja a harmadik világháborút - Kína szokásához híven továbbra is hallgat, szintén nem nyilatkozott az eseményekről, érdemes tehát követni a fejleményeket a világsajtóban, mert a következő napok eseményei döntően befolyásolhatják az egész világ sorsát.