Kihaltnak hitték, most újra felbukkant az őshonos halfaj a Balatonban
Olvass tovább...
Újabb inváziós halfaj jelent meg Magyarországon, egyre több van belőlük, ami semmi jót nem jelent.
A klímaváltozás a szemünk előtt alakítja át nem csupán az éghajlatunkat, de az élővilágot is. A látványosan zajló folyamatok mellett, mint a hőmérséklet vagy éppen a tengerszint emelkedése, olyanok is zajlanak, amiket csak akkor vehetünk észre, ha nagyon a dolgok mélyére nézünk.
Ne legyenek illúzióink, Magyarországot is érintik az említett folyamatok, alig néhány napja írtunk a hazánkban megjelenő, súlyos betegségeket terjesztő szúnyogokról, melyek szerte Európában egyre nagyobb gondot okoznak.
Olvass tovább...
A hal vélhetően egy akváriumból került a tóba, a csaknem 60 centis, algaevő harcsára emlékeztető faj ráadásul remekül érezte magát a vízben, és be is fészkeltek a partfalba. A természetvédelmisek a merülés során több száz ivadékot is felfedeztek. Bár a vértesharcsa az emberekkel barátságos, a tóban élő hazai fajokra veszélyt jelenthet.
A Brazíliában és Bolíviában egyaránt őshonos, a Rio Madeira medencéjében és mellékfolyóiban fellelhető faj rendkívül jól alkalmazkodik. Algát és moszatot fogyasztanak, valamint különböző vízinövényeket és elpusztult állatokat. Jelenléte pedig nagyban megváltoztathatja környezete korábbi ökoszisztémáját.
Olvass tovább...
Mint azt a kapcsolódó tanulmányban megemlítették, számos országba betelepítették, ahol inváziós fajként viselkednek, emellett „több helyen megfigyelték, hogy megváltoztatják a víztestekben a táplálékviszonyokat az őshonos fajok kárára, vagyis táplálékkonkurenciát jelenthetnek” – fogalmaztak.