Ez a meseszép vármegyekszékhely a világ legnagyobb városa lett volna: fél megyényi metropoliszt terveztek a Dunántúlra
Olvass tovább...
Ha eddig nem tudtad, hogy milyen célt szolgált ez a híd a Városligetben, akkor most választ kapsz minden kérdésedre.
Több érdekességet is rejt a budapesti Városliget. Az emberek igencsak szeretik, ugyanis rengeteg mindenre ad lehetőséget, kirándulni biztosan nagyon jó választás, de a gyerekes családok is jól tudják magukat érezni. De kevesen tudják, hogy egy furcsa hidat is találhatnak itt az emberek, aminek valójában semmilyen szerepe nincs.
Olvass tovább...
Ha sokszor sétálgattunk már a Városligetben, akkor észrevehettünk egy bordó-fehérre festett hidat, amely valójában nem vezet sehova. Ez pedig egyáltalán nem szobortalapzat vagy tribün, teljesen más haszna volt korábban, amely nem máshoz, mint a Millenniumi Földalattihoz kapcsolódik.
A Millenniumi Földalatti Vasút 1896-os megnyitásától egészen az 1973-as meghosszabbításig, a Szépművészeti Múzeumtól a Széchenyi fürdőnél lévő végállomásáig egy, a Városigeti-tavat megkerülő nagy hurkot leírva a felszínen, illetve egy kisebb bevágásban futott - számolt be erről a pestbuda.hu. A kis hídra pedig azért volt szükség, mert ez volt az, amely az Állatkert állomásnál a pálya feletti kapcsolatot biztosította. A síneken keresztül ugyanis tilos volt átjárni, aki pedig a belváros felé utazott, annak itt kellett átmennie.
A különös, mára már értelmét vesztett híd ebben a videóban látható:
A híd felülnézetből T alakú, a városligeti oldalon a lépcsők oldalra vezetnek le a hídról. Ma már el sem tudjuk képzelni, hogy milyen volt, amikor egy jármű húzott át a híd alatt. A szerkezet természetesen már nem úgy néz ki, mint amilyen régen volt, eljárt felette az idő és az 1980-as évekre minden mozdíthatót elvittel róla. Eltűntek a beton korlátelemek, amelyeket 1981-ben újragyártottak, de a szerkezet az 1990-es évektől kezdve romlásnak indult. Egészen 2006-ig kellett arra várni, hogy felújítsák, ezután lett csak bordó-fehér színű. Azelőtt sokáig ugyanis sárga színben pompázott.
Olvass tovább...
Ezenkívül egy kerek emléktábla is található a hídon, amely Wünsch Róbert emlékét őrzi. Ő volt ugyanis, aki a megálmodta a hidat, ezzel együtt pedig a Földalatti Vasút vasbeton szerkezetét is ő építette.