promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Sokakat érintő korátozásokat vezetett be a Nébih, veszélyes betegség fenyegeti Magyarországot

Sokakat érintő korátozásokat vezetett be a Nébih, veszélyes betegség fenyegeti Magyarországot

Borítókép:  Profimedia/ Illusztráció
Helyi Hírek
Kategória fejléc
Promotions

Komoly veszélyre hívta fel a figyelmet a Nébih.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal folyamatosan nagyon hasznos információkkal szolgál a vásárlók számára, hiszen általában olyan veszélyekre hívja fel a figyelmet, amikről sokszor még csak sejtésük sincs az embereknek.

Az utóbbi időben már megszokhattuk, hogy a Nébih szinte mindennap közzétesz egy újabb felhívás valamilyen termékvisszahívásról. Ezeket mindenképp érdemes figyelemmel követni, mert ha ezekből a termékekből vásároltunk, akár komoly bajunk is lehet belőle ha nem visszük vissza őket az üzletbe. A Nébih azonban most nem egy termék, hanem egy veszélyes betegség miatt rendelt el vizsgálatot.

A magyar állatállomány védelme érdekében ugyanis elrendelték a Magyarországra szállított szarvasmarhák vizsgálatát, miután Hollandiában, Németországban és Belgiumban is megjelent az kéknyelv-betegség, amely a kérődző állatokat támadja meg.

Mint az a Nébih közleményében olvasható, Hollandiában szeptember elején kitört, majd országszerte rendkívül gyorsan elterjedt a kéknyelv-járvány. Október elején pedig, a korábban mentes státuszú tagállamok közül Németország és Belgium is bejelentette a betegség holland határhoz közeli megjelenését.

Mindezek miatt a Nébih - a betegség leghosszabb lappangási idejét figyelembe véve - a 2023 júliusától Magyarországra érkező fogékony állatszállítmányok vizsgálatát írta elő. Az érintett 59 szállítmánnyal érkezett csaknem 3800 szarvasmarhából a vizsgálat idején már csak mintegy 1150 állatot tartottak az országban, a többit harmadik országokba exportálták.

A kéknyelv egyébként egy fertőző vírusos állatbetegség, amely a kérődző állatokat (szarvasmarha, juh, kecske, vadon élő kérődzők) támadja meg. Egyéb állatokra és az emberre a vírus nem veszélyes. A kórokozót kizárólag a Culicoides nemzetségbe tartozó törpeszúnyogok terjesztik. Állatok közti közvetlen kontaktussal, illetve egyéb úton a fertőzés nem terjed.

A vármegyei kormányhivatalok bevonásával csaknem 1700 mintavétel és laboratóriumi vizsgálat történt, amely a másik tagállamból érkező szarvasmarhákkal együtt tartott állatokat is érintette. Idáig öt tenyészetben tizenöt holland származású, nem vakcinázott állatnál igazolódott, hogy korábban találkoztak már a vírussal, megfertőződtek.

A Nébih információi alapján azonban szerencsére a korlátozások bevezetése óta sem szarvasmarha, sem juh vagy kecske szállítmány nem érkezett Magyarországra Hollandiából, valamint más tagállamok fertőzött területeiről. A fertőzést közvetítő törpeszúnyogok aktivitási időszaka a hideg időben megszűnt.

A hivatal azonban felhívja a gazdálkodók figyelmét, hogy az érintett országokból származó állatok vásárlásánál különös gondossággal járjanak el, az előírt kezeléseket, vizsgálatokat, karanténozást minden esetben teljesítsék.

A betegség egyébként korábban már megjelent Magyarországon és nem kis problémákat okozott a gazdáknak, így teljesen érthetőek a Nébih óvintézkedései.

 

(MTI)