promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Tömegeknek segít New Yorkban a grandiózus magyar filmes, Amerikában a lába elé borulnak akikért nap mint nap harcol

Tömegeknek segít New Yorkban a grandiózus magyar filmes, Amerikában a lába elé borulnak akikért nap mint nap harcol

Borítókép:  Profimedia/Illusztráció
Élet
Kategória fejléc

Az egyik valaha volt legsikeresebb magyar gyártású animációs film a 2004-ben bemutatott Nyócker! című produkció.

Parádés szinkronja nagyban hozzájárult a sikeréhez, LL Junior felejthetlen Lakatos Ricsiként, de Szabő Győző, Csőre Gábor és az azóta elhunyt Gesztesi Károly szintén kölcsönözték hangjukat a szereplőknek. Abszurd humora (gyrososnál bujkáló Oszama Bin Laden, olajnagyhatalom Józsefváros) a nemzetközi zsűri tetszsét is elnyerte, a 2005-ös Annecy Animációs Filmfesztiválon elnyerte az első díjat. A film társ-forgatókönyv írójának útja a film után messze vezett a nyolcadik kerülettől.

Orsós László Jakab Zalaegerszegen született 1964-ben, édesapja fafaragó volt. 18 éves korában kapott egy kéziratot Nádas Pétertől, innentől kezdve eldőlt, hogy a kultúra területén szeretne dolgozni. Dolgozott folyóirat-szerkesztőként, étteremkritikusként, újságíróként, tanított a Színművészeti Főiskolán. A kétezres évek elején költözött az Egyesült Államokba, kultúrdiplomataként. Megszerette a kinti munkát, közeget, kint ragadt. Útja New Yorkba vezetett, jelenleg ő a Brooklyni Közkönyvtár művészetekért felelős aligazgatója.

A kapitalizmus hazájában, ez Egyesült Államokban némileg máshogy működnek a dolgok, mint amit Európában megszoktunk. A szociális védháló jóval lazább szövésű, az állam szinte semmilyen ingyenes közszolgáltatást nem nyújt. Társadalombiztosítású rendszerük évtizedek óta a keserű humor céltáblája, az interneten számtalan mém található az amerikai egészségügyről, akár egy mentős szállításnál is több ezer dollára rúghat a számla. Ebben a furcsa rendszerben jelent kivételt a könyvtár, ami viszont az itthon megszokotthoz képest jóval szélesebb körű, ingyenes közszolgáltatásokat kínál. Ingyenes internetszolgáltatás, fűtött termek, de még zuhanyzó is rendelkezésre áll. A jelenlegi nehéz gazdasági helyzetben valóságos menedékként szolgál álláskereseőknek, hajléktalanoknak, az alsóbb társadalmi rétegnek, kultúrmisszió mellett gyakorlatilag karitatív tevékenységet is végezve.

Orsós László Jakab egy ilyen intézmény egyik vezetőjeként tesz sokat a kultúráért, és a szerencsétlen társadalmi helyzetben lévőkért is. New York ráadaásul hiába a világ egyik leggazdagabb városa, szélsőséges jövedelmi különbségek vannak, a világ  egyik pénzügyi központjában rengeteg hajléktalan él, 3500 dollár az albérletek átlagára, és rengeteg lakás olyan állapotban van, ami Budapesten maximum egykor a Hős utcában volt található.  Orsós László Jakab élete is kiváló példa arra, hogy elhivatottsággal bárhová elérhetünk, és akár egy zalaegerszegi fiatalember számára is valósággá válhat az amerikai álom.