
Szorít a határidő, mutatjuk, mit kell tenni az Ügyfélkapu megszűnése előtt
Olvass tovább...
Jövő évtől minden megváltozik, évtizedek óta vártak erre a pillanatra.
Néhány évtizeddel ezelőttig Magyarország lakossága nem is álmodhatott arról, hogy egyszer majd szabadon közlekedhet Európa országaiban, mindezt pedig úgy, hogy a határon senki ne állítsa meg őket.
A vasfüggönyön innen rendkívül szigorú határellenőrzések voltak, és csak indokolt esetben lehetett átlépni egy másik országba. Sokan ki is használták a kínálkozó lehetőséget és soha többé nem tettek vissza Magyarországra, most azonban már bárki szabadon utazhat, a schengeni övezetben pedig gyakorlatilag észre sem vesszük, ha az egyik országból a másikba lépünk át.
Olvass tovább...
Persze vannak ideiglenes ellenőrzések, Szlovákia és Szlovénia felé is tapasztalhattuk, illetve egy időre Ausztria is bevezette biztonsági okokból, ám ezek össze sem hasonlíthatók a korábbi, hosszadalmas határellenőrzési procedúrákkal.
A magyarok egyik legnépszerűbb úti célja, Románia felé azonban még sokáig érvényben volt a határellenőrzés, melynek során viszont már hosszú ideje elegendő volt egy személyi igazolvány felmutatása is. Ettől függetlenül ott voltak a határőrök, az ellenőrzőkapuk, így nem lehetett szabadon járni-kelni a két ország között. Mostantól azonban ez megváltozik, január 1-től ugyanis megszűnik a személyek rendszeres ellenőrzése a magyar-román határon, illetve a román-bolgár határon is, így gyakorlatilag zavartalanul lehet eljutni gépjárművel egészen Bulgáriáig.
Olvass tovább...
Mindez annak köszönhető, hogy mind Románia mind pedig Bulgária teljes jogú schengeni taggá vált, minek kapcsán Pintér Sándor magyar belügyminiszter úgy vélekedett, hogy ez nem csak a bolgár és a román állampolgárok, hanem az Európai Unió egésze számára is egy előnyös változás lesz.
Az Európai Bizottság üdvözölte a Belügyek Tanácsának határozatát és azt várják tőle, hogy a belső piacot, a kereskedelmet, és a turizmus lehetőségét is javítja amellett, hogy az utazás is egyszerűbb lesz. A döntéshez mindkét országnak szigorú feltételeket kellett teljesítenie, ami leginkább az EU külső határvédelmére és a menekültügyi kérdésekre vonatkozott. A döntés kapcsán Brüsszel kiemelte, hogy a schengeni övezet a világ legnagyobb szabad utazási térsége, ami 27 EU tagállamból 25-öt foglal magába, ezeken kívül pedig Izland, Liechtenstein, Norvégia és Svájc is a tagjai között van.
Igazi áttörést jelent a mostani döntés: