
Szellempalotát nyitottak ki Budapest szívében, a látványra senki nem volt felkészülve
Olvass tovább...
A Hősök tere alig 100 éves múltra tekint vissza ezen a néven, a történelme viszont elképesztően gazdag és izgalmas.
A Hősök tere Budapest egyik ikonikus helye, még az is ismeri, aki egyébként nem mozog otthonosan a fővárosban. Szinte hihetetlen, de még a 19. század legvégén is csak egy ivókút állt az Andrássy út végén, aztán a millenniumi ünnepségek alaposan átformálták a terület képét.
Eredetileg egy nemzeti panteont akartak oda építeni, sőt diadalívet, és végül a szobrász Zala György javasolta a magyar történelem nagyságait felvonultató szoborcsoport sokkal eredetibb ötletét. Más művészeket is bevonhatott volna a munkába, de végül egyedül birkózott meg a hatalmas feladattal.
Előbb a millenniumi emlékmű készült el, Gábriel arkangyal szobrával a tetején, majd a két oszlopcsarnok is a többi alkotással. Eredetileg 14 magyar uralkodó szobra díszítette a Hősök terét, ezeket 1905 és 1911 között emelték a helyükre.
1919-ben aztán bekövetkezett a „világfelfordulás”, Magyarországon is elérkezett a Tanácsköztársaság időszaka, ám ekkor a kommunista uralom még nem tartott sokáig. Ahhoz viszont elegendő ideig, hogy a proletárok megrongálják a történelmi hősök szobrait, ami miatt Zala György még az öngyilkosság gondolatát is fontolgatta. Végül az állam magára vállalta a javíttatás költségeit.
Olvass tovább...
Ennél sokkal érdekesebb, hogy a kommunisták ki nem állhatták a Hősök tere „díszleteit”, ezért alakították át a helyet a maguk elképzelése szerint. 1919. május 1-jén az egész építményt vörös drapériával takarták le, Gábriel arkangyal szobrát obeliszkké alakították át, eléje pedig Marx Károly 7 méteres gipszből öntött alakját állították.
A furcsán átalakított tér (amely csak 1932-ben kapta a Hősök tere nevet) látványa sokkolta a korabeli fővárosi lakosságot, nem csoda, így nézett ki, a kolonnádok végfalain Uitz Béla pannóival: KATT a fotóért!
Marx szobra a proletárok világforradalmát jelképezte, és egyben az egész történelmi múlttal való szakítást. Nem álldogált egyedül, hiszen a kompozíciót egy bányamunkás és egy vasmunkás szobra tette teljessé. A Tanácsköztársaság bukása után ezek a művek persze gyorsan eltűntek, de volt, amit még korábban megszaggattak a viharok.
Videó a tér színes történelméről:
Olvass tovább...