promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Rendkívüli, amit Budapest alatt találtak, hatalmas monstrum a mélyben

Rendkívüli, amit Budapest alatt találtak, hatalmas monstrum a mélyben

Borítókép:  Profimedia / Illusztráció
Történelem & Tudomány
Kategória fejléc

Budapest alatt rejtőzik egy monumentális építmény, amely egykor hazánk legnagyobb királyának dicsőségét szolgálta.

Hatalmas történelmi jelentőségű épület monstrum rejtőzik a város alatt

Budapest rejtett világa sokkal több titkot őriz, mint amennyit a felszínen láthatunk. A város alatt megbúvó évszázados emlékek és föld alatti építmények a magyar történelem legizgalmasabb fejezeteibe engednek betekintést.

Sokakat lenyűgöz a Budai vár impozáns falainak látványa, ám kevesen gondolnák, hogy ezek alatt olyan hatalmas, egykor a reneszánsz udvar fénykorát ékesítő monstrumok lapulnak, amelyek egy egész korszak életét formálták.

A régészek a közelmúltban újra feltárták azokat a részeket és területeket, amelyekről eddig legfeljebb legendák, régi krónikák és elmosódott térképek meséltek. A felfedezés rávilágított arra, hogy Budavár környéke Mátyás király idején pompás palotákat, illetve egészen különleges, monumentális létesítményeket is rejtett. Hunyadi Mátyás uralkodása alatt a budapesti várnegyed Európa egyik kulturális központjává vált, ahol a reneszánsz udvari élet minden pompája megmutatkozott.

Az “igazságos király” rejtett szenvedélye

Kevesen tudják, de Hunyadi Mátyás egyik legnagyobb szenvedélye a vadászat volt. Bonfini feljegyzései szerint a király nem elégedett meg a vadászat hétköznapi formáival. Olyan hatalmas, mesterségesen kialakított területeket építtetett, ahol bármikor hódolhatott e szenvedélyének. Az egyik legkülönlegesebb, ehhez hasonló helyszín a budai oldalon terült el, de Pesten is volt egy grandiózus birtoka. Ezek a vadaskertek a vadászat színterei mellett hatalmas gazdasági és reprezentációs központokként is működtek.

A titok, amit a föld alól tártak fel a régészek

A régészek és a kutatók a közelmúltban tárták fel a budai vadaskert maradványait, amelyek ma is mély benyomást tesznek a látogatókra. A Budapest alatt húzódó falmaradványok, pincék és vízvezetékek tanúsítják, milyen összetett rendszert építettek ki Mátyás korában. Képzeld el, ahogy a budai hegyoldal gyomrában, mélyen a föld alatt, feltárult egy monumentális kőfalrendszer, amely egykor több kilométer hosszan védte a király vadaskertjét.

A hatalmas monstrum

Ez a hatalmas monstrum nem más, mint Mátyás király legendás budai vadaskertjének kétméteres kőfala, amely a mai II. kerület területén húzódott. Ez a fal egyszerre tartotta bent a vadakat és hirdette a királyi udvar dicsőségét. A fal mentén hegycsúcsok, völgyek, források és patakok váltakoztak, így a kert területe változatos élőhelyet biztosított a különféle állatok, például a szarvasok, dámvadak, vaddisznók és őzek számára.

A Budapest alatt fennmaradt falszakaszok és alapok máig őrzik Hunyadi Mátyás korának fényét, egyben emlékeztetnek arra, hogy a magyar történelem milyen kivételes építészeti és kulturális örökséget hagyott ránk, melyben a reneszánsz hatalmi szimbólumai, a gazdasági központok és a királyi mindennapok lenyomatai egyaránt felfedezhetők.

Mátyás király pesti majorságának titkai

Kevesen tudják, hogy Mátyás király kedvelt pihenőhelyei nem értek véget Buda városfalainál. Bonfini leírása szerint a király gyakran látogatott át Pestre, hogy kiszakadjon a mindennapi uralkodói teendők súlya alól, és új erőre kapjon. Sokáig vita övezte, pontosan hol is terült el ez a pesti majorság. Egyesek a Városliget környékére tippeltek, mások úgy vélték, a Rákos-patak partján lehetett, sőt, a Mátyásföld elnevezést is ehhez a mondához kötik.

Voltak, akik a Ferenciek tere alatt keresték a nyomait, ám a város ezen része már évszázadok óta sűrűn beépített. Végül Buza Péter kutatásai bizonyították, hogy a király pihenőhelye valószínűleg a mai Füvészkert és Orczy-kert környékén feküdt.

Ez a terület vízimadarakban, mezei vadakban és egzotikus állatokban egyaránt bővelkedett, hiszen Mátyás gyűjtőszenvedélye messze földön ismert volt. A krónikák arról is beszámolnak, hogy a király halála napján Budán őrzött oroszlánjai is kimúltak – talán éppen ezekben a majorságokban éltek. A pesti vadaskert sorsa Hunyadi Mátyás után sem ért véget: II. Ulászló idején tovább bővítették, és még Szulejmán is vadászgatott itt 1526 őszén, mielőtt a török uralom alatt végleg hanyatlásnak indult volna ez a különleges királyi birtok.

Mátyás király vadaskertje: az 1470-es évek titkos építményei Budán és Pesten

Mátyás király vadaskertje a 15. század második felében épült, uralkodásának idején, tehát valamikor 1458 és 1490 között hozták létre.

A pontos évszámot nem jegyezték fel, de valószínűleg Hunyadi Mátyás reneszánsz udvarának fénykorában, a 1470-es–1480-as években építhették és fejleszthették tovább a Budai-hegységben, illetve Pesten a mai Füvészkert–Orczy-kert környékén fekvő területeken. A különleges kerteket vadászat, reprezentáció és különleges állatok tartása céljából konstruálták, egyértelműen Hunyadi Mátyás korának uralkodói szokásait és presztízsigényét hivatott kifejezni és hangsúlyozni.

A videóban a Mátyás király korabeli budai vár rekonstrukciója látható, beleértve a Halászbástyából nyíló Szent Mihály-kápolnát is:

Forrás: PestBuda és Turista magazin