Kitette a halloweeni dekorációt a házára, szélsebesen és szirénázva lépett közbe a tűzoltóság
Olvass tovább...
Tényleg pénzt kérnek ezért? Igen, és nem is keveset.
Futótűzként tarolta le az internetet az a fotó, amit egy meglepődött vásárló készített az egyik népszerű barkácsáruházban. A fénykép mellé egy őszinte kíváncsisággal átitatott kérdést is mellékelt: ezért tényleg pénzt kérnek? A fotón több farönk szerepelt egymás mellett és mellettük az árcédulák is látszottak: bizony, egyes darabok értéke több ezer forintra rúgott, de volt, amelyikért 10 ezer forintnál is többet kértek el.
A poszt alatt rengetegen elégdetlenkedtek, más is tett ki róla fotókat (volt, aki direkt elment a saját szemével megnézni) és a sárga földig hordták le az áruházat, hogy mégis, hogy van képük olyan dolgot árulni, ami kis túlzással, de az utcán hever.
Olvass tovább...
Kétféle ember létezik a világon: aki mindent készen akar és nem sajnál érte plusz pénzt fizetni és az, aki a lehető legtöbb dolgot oldja meg házilag és inkább energiát, mint pénzt fektet be. A barkácsboltok tipikusan azok a helyek, ahol ez a két személyiségtípus nagyon külöválik, mégis találkozik: hiszen itt tudunk mindent megvenni a csinald magad projektekhez, de nem tudunk olyan dolgot sem kiejteni a szánkon, amit az eladók ne tudnának már kész, összeszerelt állapotban a kezünkbe adni.
Olvass tovább...
Ennek ékes példája a lefotózott farönk, amit jószerivel szerintem bárki maximum egy ember megkérdezésével ingyen is tud szerezni. De lehet itt kapni kavicsot, botokat, faágakat, ültetni való füvet, egyszeróval mindent, amit akár saját magunk is összeszedhetünk, vagy kérhetünk kertes házban lakó ismerőseinktől.
Az, hogy ez drága vagy sem, attól függ, hogy mi magunk a fentiek közül melyik tábort erősítjük, azon is abszolút felesleges háborogni, hogy miért árulnak ilyet (a válasz mindig az, hogy mert valaki megveszi). Most viszont megmutatjuk nektek, hogy hogyan tudtok fillérekből olyan csinos otthoni, vagy akár kerti kiegészítőt készíteni, amiért mások hajlandóak több 10 ezer forintot is fizetni.
Olvass tovább...
Dekorációs célra használt rönkfák otthoni elhelyezése egyre népszerűbb, hiszen természetes és rusztikus hatást kölcsönöz minden helyiségnek. Mivel azonban a fa egy élő anyag, megfelelően kell kezelni annak érdekében, hogy megőrizze eredeti formáját, és ne váljon a kártevők, a nedvesség vagy a rothadás áldozatává. Ha nem csiszoljuk le a fát (hiszen épp ez adja a természetes hatást), akkor is számos technika létezik, hosszan tartó, esztétikus megjelenést biztosíthatunk az otthon kihelyezett rönköknek.
1. Szárítás és kezelés a nedvesség ellen
A rönkfákat első lépésben a nedvességtartalmuk miatt kell kezelni. A frissen vágott fa jelentős nedvességtartalommal bír, ami hosszú távon deformációhoz, repedéshez, esetleg penészképződéshez vezethet.
A rönköket legalább 6-12 hónapig kell szárítani, ideális esetben jól szellőző helyen, fedett, árnyékos területen, hogy a fa természetes módon vesz el nedvességtartalmát. Alternatívaként vannak egyéb hővel működő módszerek, melyek gyorsítják a folyamatot, de ezek speciális eszközöket igényelhetnek.
2. Kártevők elleni kezelés
A rönkfák természetes formában vonzhatják a különféle kártevőket, például rovarokat, mint a szú vagy más bogarak. A fa fertőtlenítéséhez ajánlott természetes alapú kezelőszereket használni, vagy hőkezelésnek alávetni. Ezáltal a rovarok és más kártevők távol tarthatók anélkül, hogy a fa szerekezetét károsítanánk.
Léteznek olyan permetezők és impregnálók, amelyek ingyenes rovarirtó és kártevőmegelőző funkcióval rendelkeznek, ám ezek felvitele csiszolása nélkül is eredményes lehet.
3. Felületi kezelés tartósítás miatt és a megfelelő esztétikum eléréséért
A természetes olajok – mint a lenolaj, tungolaj vagy más fákra szánt olajok – kiválóak arra, hogy a fa szerkezetét belülről védjék, így rusztikus megjelenést biztosítanak. Ezeket az olajokat egyszerűen felvihetjük a rönk felszínére, és az mélyre hatolva védik azt a nedvességtől és a szennyeződésektől.
A viasz alapú felületkezelő anyagok ideálisak, különösen akkor, ha fényes hatást szeretnénk. A viasz tartósan védi a fát, hanem a természetes érintést és tapintást is megtartja, megőrizve a rönk természetes szépségét.
4. Penészesedés megelőzése
A nedves vagy párás környezetben tárolt fa esetében nagyobb a penészedés kockázata. Ennek megelőzésére antiszeptikus faápolószereket használhatunk, melyek csiszolás nélkül is használhatók.
Ha a fa huzamosabb ideig száraz, jól szellőző környezetben marad, a penészedés esélye minimálisra csökken, különösen, ha rendszeresen ellenőrizzük a körülményeket.
5. Rönkfa rögzítése és kihelyezése
A nagyobb rönköket stabilan kell rögzíteni, különösen, ha beltérre tervezzük őket. Fontos, hogy a fa környezetének nedvességszintje megfelelő legyen, például ne helyezzük közvetlenül fűtőtest mellé, mivel az kiszáríthatja és repedéseket okozhat.
A kihelyezés előtt érdemes a fa talajjal érintkező felületét plusz védelemmel ellátni, hogy a nedvesség ne szívódjon fel közvetlenül a talajból, és hosszabb ideig megőrizze stabilitását.
6. Védelem a repedések ellen
A hőmérséklet- és páratartalom-változások gyakran repedéseket okozhatnak a rönkön, ezért az olajozás mellett gyakori, hogy a repedéseket viasszal töltik ki, ami megőrzi a rönk eredeti megjelenését és szerkezetét. A viasz felviteléhez egy ronggyal, vagy puha ecsettel lehet dolgozni, amely könnyen bejut a repedésekbe és lezárja azokat.
Egy másik lehetőség a természetes gyanta használata, amely a repedésekbe folyva erősíti és konzerválja a fát. Ez a módszer hosszan tartó védelmet nyújt a repedések további terjedésével szemben, így megőrzi a fa rusztikus megjelenését.
Ha sikerült átverekedned magad az alapfokú fakezelésen, akkor ilyen csodálatos dolgokat is el tudsz majd készíteni, amivel viszont súlyos tízezreket tudsz majd spóroli: