Aljas átverés terjed Bódi Guszti nevével, sorra dőlnek be neki a magyarok
Olvass tovább...
Könnyen a mesterséges intelligencia által gyártott deepfake videók általi átverés áldozatai lehetünk, de vannak jelek, amik alapján felismerhetjük a hamisítványokat.
A közösségi médiában terjed a hír, amihez a közismert színész, Fenyő Iván arcát, hangját és mimikáját használják fel a csalók egy átveréshez. A Dívány azt írta, videótelefonon keresik meg az kiszemelt internetezőket. A hívás látszólag Fenyő Ivántól érkezik, ám a színésznek valójában semmi köze nincs a dologhoz, a csalók mesterséges intelligencia felhasználásával készítették az úgynevezett deepfake videót.
Legutóbb arról írtunk, hogy a Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem Széchenyi-díjas orvos-rektorával készült deepfake videóval terjed egy életveszélyes átverés, amelyen a szakember látszólag arra kéri a magas vérnyomásban szenvedőket, hogy ne szedjék az orvos által felírt gyógyszereiket.
Évek óta halljuk a vészjósló figyelmeztetést, hogy a deepfake videók egyre inkább elterjednek majd az interneten és átverésekre fogják felhasználni ellenünk. Úgy tűnik, már bőven ebben a korszakban vagyunk. A lehetőségeink, hogy felismerjük az ilyen hamisítványokat, nagyban múlik a tapasztalatukon és a technológiai ismereteiken, de egyáltalán nem lehetetlen.
Olvass tovább...
Az egyik alapvető jel a szájmozgás és a beszéd szinkronja, illetve annak hiánya. Bármilyen profi is volt, aki készítette, a deepfake videóban a szájmozgás nem teljesen természetes, vagy a hang nem követi pontosan a száj formáját.
Egy mosolyhoz körülbelül 17 izmot használunk az arcunkon, míg egy rosszalló tekintethez már 43-at. Az emberi arc apróbb rezdülései speciálisak, ezeket az MI által készített videók csak részben képesek visszaadni, az érzelmek, például egy mosoly vagy a szemöldökemelés, nem mindig jelennek meg természetes módon. Emellett az arcon furcsa árnyalatváltozások vagy mozgások is lehetnek, amik alapján ki lehet szúrni, hogy nem igazi a felvétel.
A deepfake algoritmusok nehezen reprodukálják a természetes szemmozgást, mintha nem lenne bennük élet. A szem a lélek tükre, egy hamisított felvételen sokkal inkább tűnik lelketlennek az adott személy, ami gyanús lehet már az első másodpercek után.
Érdemes megfigyelni fény- és árnyékváltásokat, hogy következetesek-e az arcon és a környezetben. A deepfake technológia ugyanis gyakran hibázik az árnyékok természetes reprodukciójában.
Szintén árulkodó, hogy a bőr textúrája túlságosan sima, tökéletes vagy természetellenes. Anyajegyek, ráncok hiányozhatnak vagy néha feltűnnek, aztán elmosódnak. Néha a háttér is elmosódott lehet, ezért sok deepfake videó inkább egszínű hátteret használ, ez is gyanúra adhat okot.
Fenyő Iván egy igen ismert figura, de mások esetében is érdemes megnézni az adott személy közösségi média oldalait, rákeresni a nevére, hogy valóban egy kampány része a videó vagy átverés áldozatai lehetünk. Illetve vannak speciális szoftverek, amelyek deepfake-ellenőrzést végeznek. Ilyen például a Microsoft Video Authenticator.
Az alábbi videóban látható, hogy mi a különbség a valódi felvétel és egy profin elkészített deepfake videó között:
Olvass tovább...