promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Életveszélyes átverés terjed, ismert magyar orvos arcával hirdetik a közösségi médiában

Életveszélyes átverés terjed, ismert magyar orvos arcával hirdetik a közösségi médiában

Borítókép:  Profimedia
Helyi Hírek
Kategória fejléc

Szándékosan ártani akarnak azok a csalók, akik a Semmelweis Egyetem rektorának arcát használták fel egy deepfake videó létrehozásához.​

Elterjedt az interneten egy mesterséges intelligencia (MI) segítségével készült hamis videó. A felvétel azt a látszatot kelti, mintha Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem Széchenyi-díjas orvos-rektora lebeszélné a pácienseket a vérnyomáscsökkentő tabletták használatáról. Az egyetem közleményt adott ki az eset kapcsán.

„Mesterséges intelligencia segítségével készült, élethű videó került ki a YouTube-ra és social media csatornákra, amely azt a látszatot kelti, mintha dr. Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora, a Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinika igazgatója lebeszélné a pácienseket a receptre felírt vérnyomáscsökkentő tabletták alkalmazásáról.

Az élethű, de csalók által készített, MI-alapú videó megtévesztheti a hiszékenyebb felhasználókat és a kitettebb idősebb korosztályt, ezért érdemes tájékoztatni a szülőket, nagyszülőket, idősebb hozzátartozóinkat, szomszédainkat arról, hogy az internetes csalások a MI bevonásával szintet léptek. Mivel a receptre írt vérnyomáscsökkentő készítmények szedésének hirtelen megszakítása komoly kockázatot jelenthet és akár nagyfokú egészségromláshoz is vezethet, ezért a Semmelweis Egyetem azt kéri, hogy bármilyen internetes tartalmat is látnak, a kezelőorvos által felírt készítmények használatát csak az orvosukkal történt egyeztetést követően módosítsák, vagy függesszék fel"

– olvasható az egyetem közleményében.

A Semmelweis Egyetem megteszi a szükséges jogi lépéseket az ügyben.

Online csalások naponta tévesztenek meg bennünket

A rendőrség arra figyelmeztet mindenkit, hogy az online térben elkövetett csalásoknak sok esetben olyan személyek is áldozatul esnek, akik egyébként jártasak a világháló használatában. Gyakran több millió forinttal károsítják meg az elkövetők a sértetteket, ezért különös óvatosságra hívják fel a figyelmet.

Digitális korban, digitalizált világban élünk, melyben a technológiai fejlődés számtalan előnyt kínál egyéneknek és vállalkozásoknak egyaránt, ezt használják ki a bűnözők is. A biztonságos online viselkedésnek köszönhetően minimalizálhatók a kockázatok és megelőzhetők a potenciális veszteségek. A magyar Kiberpajzs.hu weboldal a legjellemzőbb és legújabb átverésekről számol be, mások kárán tanulni pedig nem szégyen.