promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Feltűnt valami a Balaton vizében, már kiadták a kilövési engedélyt

Feltűnt valami a Balaton vizében, már kiadták a kilövési engedélyt

Borítókép:  Profimédia/Illusztráció
Belföldi hírek
Kategória fejléc

Különös dolgot videózott le egy csónakázó ember a Balatonban, sokan értetlenül álltak azelőtt, hogy mégis hogyan kerül oda.

Ősszel a Balaton különleges arcát mutatja, hiszen az évszak előrehaladtával a nyári nyüzsgés elcsendesedik, a part menti települések és strandok kihalnak, és a természetes élőhelyek átveszik a terepet. Az őszi Balaton partján a víz fokozatosan hűlni kezd, ami hatással van a halak életére is: a süllők, pontyok és keszegek mélyebb vizekbe vonulnak, de még mindig aktívan táplálkoznak a hűvösebb hónapokban is. A halászati tevékenység ilyenkor fokozódik, mivel a horgászok kihasználják az ősz kínálta lehetőségeket.

A téli Balaton csodálatos, ám összes is bőven van látnivaló.

A Balaton őszi időszakában a ködös reggelek, a hullámzó, gyakran szeles víztükör és a színpompás nádasok egyedülálló hangulatot teremtenek. Az erdők lombjai sárgásvörös színekbe öltöznek, és ilyenkor a túrázók, madármegfigyelők számára is különleges élményeket kínál a táj. Az őszi természetvédelmi programok keretében több helyen szerveznek madármegfigyelő túrákat és ismeretterjesztő előadásokat, amelyek célja a Balaton környéki élővilág megóvása és megismertetése a látogatókkal.

Magyarország egyik legizgalmasabb természeti helyei találhatóak meg a környéken.

A Balaton környéke változatos élővilágával és gazdag faunájával igazi természeti kincs Magyarországon. E terület állatvilágát nagyban meghatározza a tó közelsége, a parti övezet változatos élőhelyei és a környező erdők, mezők. A Balaton partján található nádasok, iszapos partok, illetve mocsaras, vízparti rétek különleges állatfajoknak biztosítanak ideális körülményeket.

A Balaton élővilága nagyon színpompás.

A nádasokban gazdagon élnek madarak: több mint 200 madárfaj figyelhető meg a Balaton környékén, közülük több költöző faj, mint például a tőkés réce, a kárókatona és a szárcsa. Ezek mellett megtalálható a nádasok lakójaként ismert bölömbika és a ritkább cigányréce is. Ősszel, a vonulási időszakban különösen élénk madármozgás tapasztalható; ilyenkor a Balaton déli partjára érkeznek a Skandináviából és Szibériából érkező vadludak és más vízimadarak is, hogy itt pihenjenek meg hosszú útjuk során.

Vaddisznók is élnek a környéken szép számmal.

Az emlősök közül a víz közeli területeken élő vidra kiemelkedően fontos, hiszen természetvédelmi oltalom alatt áll. Ez a ragadozó halakkal táplálkozik, és a tó környéki csendesebb öblökben talál menedéket. Az erdős területeken őzek, rókák, vaddisznók és ritkábban borzok élnek, melyek a Balaton-felvidék gazdag élőhelyeit lakják. Az őszi hónapokban a szarvasbőgés időszaka zajlik, amikor a bakok párzási rituáléja hangosan visszhangzik a környék dombjain és erdeiben.

A Balaton környékén többféle kétéltű és hüllőfaj is előfordul. A mocsaras élőhelyeken a vöröshasú unka és a zöld levelibéka jellegzetes hangja hallható, míg a mocsári teknősök lassan úsznak a tó csendesebb öbleiben. A homokosabb részeken siklók és fürge gyíkok is felbukkannak, amelyeket főként a naposabb őszi napokon figyelhetünk meg.

Már a csónakban sem lehet biztonságban az ember.

A vaddisznók elszaporodása egyre nagyobb problémát okoz a helyieknek, mivel egyre inkább bemerészkednek az emberek által is lakott területekre, bizonyos élethelyzetekben pedig (például ha a kicsinyét védi) kifejezetten agresszíven, veszélyesen tud viselkedni. A sokakat meglepő felvétel, mely alátámasztja a helyiek aggodalmát. A károk miatt a vadakra már a kilövési engedélyt is kiadták.

A videót a szokatlan, Balatonban nem gyakran megeső jelenetekről ide kattintva tekintheted meg:

Forrás: Tények