promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Ezek voltak Jókai Mór utolsó szavai, a hideg is kirázza az embert

Ezek voltak Jókai Mór utolsó szavai, a hideg is kirázza az embert

Borítókép:  Profimedia/illusztráció
Zene, Film & Kultúra
Kategória fejléc

Az írófejedelem utolsó mondatairól sokan megemlékeztek.

A kőszívű ember fiai és Az aranyember írója

Jókai Mór a mai napig az egyik leghíresebb magyar író, ő az, akinek műveit már gyerekkorunkban is megismerjük, hiszen ezek közül sok kötelező olvasmány, A kőszívű ember fiai pedig sokak kedvence is a mai napig. Sok helyen még Az aranyember is fent van a kötelező olvasmányok listáján. Jókai Mór műveiből népszerű és igen grandiózus filmek is készültek a hatvanas években.

1825-ben Komáromban született, és nagyon hosszú élet adatott neki, 1904-ben halt meg Budapesten. Kevesen tudják róla, de Ásvai Jókay Móric az eredeti neve, közismertebb nevén ismerjük azonban már mi is, és ismerték kortársai is, úgy mint Jókai Mór, aki a márciusi ifjak egyike volt. A nemrégiben bemutatott filmben, a Most vagy soha! című alkotásban is szerepelt. A filmben az írófejedelmet koltai-Nagy Balázs alakítja.

Márciusi ifjú

Jókai korának egyik legnépszerűbb írója volt, közben országgyűlési képviselő, a Magyar Tudományos Akadémia tagja, később pedig a Petőfi Társaság elnöke is volt többek között. A családja már korábban is részt vett a magyar szabadságküzdelmekben, még a 17. században az egyik őse kapott nemeslevelet egy nagyon bátor és vakmerő tettéért, amikor a török táborba lőtt, miután rájött, hogy a várvédőket megvesztegette a török.

A legendák szerint Petőfi unszolására kezdte el használni a Mór nevet, először nem tetszett neki, miután egyszer így címeztek neki egy levelet, ám csakhamar megszerette, és így lett az országban az egyik leghíresebb író a 19. század folyamán. Kecskeméten tanult jogot, és nagy szeretettel emlékezett a városra egész élete során, mint írta is:

"Itt lett belőlem ember! Itt lett belőlem magyar író"

Jókairól a későbbi korok is elképesztő emelkedettségben beszéltek, többek között Kosztolányi azt írta róla, hogy Jókai az elbeszélő próza megteremtője. Csakúgy, mint azt is:

"Az írás e művésze és bűvésze nemcsak olvasni tanította meg népét, hanem írni is. Nincs magyar író, aki ne volna neki adósa és tanítványa"

Jókai halála után is nemzeti gyászba borult Magyarország, az utolsó óráiról is vannak feljegyzéseink, azt is tudjuk, hogy haldoklás nélkül, pillanatok alatt halt meg az ágyában. Az utolsó szavairól is vannak feljegyzések, amelyek szerint ezt mondta orvosának, aki nyugtatni próbálta, hogy minden jóra fordul majd:

"Igen, jobban érzem magamat. De most aludni fogok"

(Forrás: Magyar Nemzet)