Elhagyatott elmegyógyintézetet kameráztak be, fura dolgokat rögzített, az utóbbi idők egyik legjobb found footage filmje a Gonjiam
Olvass tovább...
A film, amely maximálisan kimaxolja a műfaj kereteit, és ez nagyon is jól áll neki.
A found footage, azaz kézikamerás horrorfilmeket sokan azonnal elítélik, mondván, hogy azok nem lehetnek többek, mint B-kategóriás alkotások, hiszen hiányzik belőlük az, ami a filmeket igazán nagyszerű filmművészeti alkotásokká emelik. Ezzel az érveléssel lehet vitatkozni, ám nem érdemes, hiszen van benne igazság, a zsáner amúgy is arra megy rá, hogy minél jobban úgy hozza a matériát a néző elé, hogy ez bizony egy megtörtént esemény, amit látnak, az eltűnt szalagok, azok bizony egyszer csak előkerültek, és olyan történéseket ábrázolnak, amelyek a való életben is megestek.
A piramis egy 2014-ben készült found footage horrorfilm, amelyet Grégory Levasseur rendezett. A film részben visszanyúlik a klasszikus egyiptomi filmek világába, sokáig egy kalandfilm benyomását kelti, azt is gondolhatnánk, hogy a Múmia történetét dolgozza fel kisebb kanyarokkal, és oda fog kifutni, ahová a Brendan Fraser főszereplésével készült alkotás. Tehát mindenki elnyeri méltó büntetését, és a világ a misztikus események után újra visszazökken oda, ahol addig is tartott.
Ez a film azonban a film közepétől egész más irányt vesz.
Olvass tovább...
A filmben pedig egy olyan szituáció okozza a központi bonyodalmat, amely a való életben is megtörténhet, hiszen a régészekből álló csapat egy ismeretlen egyiptomi piramis belső tereit vizsgálja egy robottal, ám az idővel eltűnik, és úgy döntenek, hogy megkeresik azt a piramis belsejében, utána mennek, hogy kihozzák, és itt indul be a film központi cselekménye.
A rémálomszerű események pedig akkor fokozódnak a legjobban, amikor bemennek az épületbe, majd rájönnek arra, hogy bizony nincsenek egyedül. A kutatóknak tehát hamarosan arra kell rájönniük, hogy nemcsak egy labirintusszerű piramis belsejében ragadtak, hanem arra is, hogy vadásznak rájuk különböző lények, akik az ókorból ragadtak itt.
A film erőteljes képekkel operál, a klausztrofóbikus terek szinte azonnal beszippantják a nézőt, hiszen az általunk megfigyelt karaktereknek ezeken az ősi folyosókon kell boldogulniuk, hogy életben tudjanak maradni. A film meglehetősen megosztó kritikákat kapott a szakemberektől, sokan a klisés megvalósítás miatt tették az alkotást a futottak még kategóriába.
Azoknak ajánlott, akik megnéznének egy olyan filmet, amelyben az ősi Egyiptom dolgai nem épp úgy viselkednek, ahogy az többek között a Múmia című filmben láttátok már. Itt a főszerep a horrornak jut, a főszereplőinknek egy olyan helyről kell kiszabadulni, amit éppen szerettek volna feltérképezni. A piramis teremtményei pedig ebben nem segítenek nekik, éppen azon vannak, hogy becserkésszék őket, a fő cél pedig már az egyiptomi mitológia egy fura eseményéhez vezet minket.
Rengeteg feszültség és izgalmas rémület vegyül az alkotásban. A megannyi negatív kritika ellenére pedig a műfajból kiemeli az, hogy ennek a filmnek egy egyiptomi piramis a díszlete, ebbe a térbe és atmoszférába pedig atmoszférába pedig tökéletesen illeszkedik a found footage.
Olvass tovább...