Az öt legjobb kézikamerás horrorfilm, amelyben életre kel a gonosz
Olvass tovább...
Dél-Korea igen kemény found footage filmmel rukkolt elő, az utóbbi idők legerősebb alkotása a zsánerben.
Mit nézzél tévé helyett ma este?
Aki rajongója ennek a műfajnak, annak kötelező darab a 2018-ban bemutatott Gonjiam, amely a zsáner eszköztárával él, szinte minden lényeges megtalálható benne, mégis magasan veri a mezőnyt, az utóbbi évek hasonszőrű alkotásait. Komoly rajongótábora is kialakult az interneten, a különböző közösségi oldalakon, ez pedig nem véletlen, tényleg egy meglepően bátor és ijesztő filmmel van dolgunk.
Számos közönségdíjat és rangos jelölést is kapott az alkotás, amely Jung Bum-shik rendező keze művét dicséri, akinek korábban jelentek meg már hasonló filmjei.
A film nagyszerűen alkalmazza a found footage adta kereteket, hiszen egy online valóságshowba csöppenünk bele, pár fiatal ugyanis abból keresi mindennapi betevőjét, hogy ellátogatnak olyan helyekre, amelyekről az a hír járja, hogy szellemek járnak a falaik között az éjszaka bizonyos időszakában. A film tulajdonképpen arról szól, hogy készítik el az élő adást, milyen technikát használnak, hogyan és hogy keverik a showt, hogy a közönség azt kapja, amit szeretne.
Olvass tovább...
Egy online urbex tematikájú valóságshowról van szó tehát, amelynek hihetetlen nézettsége van, és ezt tudják a fiatalok is. Az egyre nagyobb sikerért, nézettségért és bevételért pedig egyre rémisztőbb helyekre látogatnak el, a szellemjárta elmegyógyintézet, amelynek vérfagyasztó története van, pedig rekordokkal kecsegtet, így magasra teszik a lécet az élő adásban. Minden emeletet egyenként néznek végig, miközben nem is sejtik, hogy valakik folyamatosan lopakodnak a hátuk mögött, akiknek pedig szintén lopakodnak a hátuk mögött.
Az első negyed óra után, amely valóban a műfaj kliséire épít, egy igazán nyugtalanító filmet kapunk majd, ezt a feszültséget pedig mindig fokozzák a megvilágításokkal, az árnyékokkal teli felvételekkel.
A legparább események pedig a 402-es szobához vezetnek, ezt közelítik meg szépen lassan a filmben.
Közben pedig néhány fénykép és sztori közepette megismerhetjük az elmegyógyintézet sötét titkát is. És amúgy Gonjiam valóban létezik Dél-Koreában, feltételezhetően pedig valóban kegyetlenül bántak a betegekkel az intézmény falai között. A film egy kvázi valós eseményfűzért helyez el a fikció világában a found footage eszközeivel.
Ha pedig utánaolvasunk az intézménynek, azt is megtudhatjuk, hogy korábban több műsor keretében jártak paranormális eseményeket kutatók, tehát ezzel foglalkozó szakértők a helyszínen, egyes beszámolók szerint pedig többen is azt nyilatkozták a látogatás után, hogy ehhez fogható kísérteties helyen még nem jártak életük során.
Ezek a legendák és valós bejárások ihlették tehát a Gonjiam című filmet, amely elmeséli egy élő showműsor felemelkedését és bukását, de olyan formában, ahogy azt még senki nem tette előtte. Sok filmes lista is a dél-koreai horror egyik kiemelkedő darabjának tartja az alkotást, egy olyan filmnek, amely képes arra napjaink tömeggyártott horrorfilmjei után, hogy valódi félelmet hozzon a nappalinkba.
Olvass tovább...