promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Zseniális: kiderült, melyik szót értik meg minden nyelven, nem az, amire gondolnál

Zseniális: kiderült, melyik szót értik meg minden nyelven, nem az, amire gondolnál

Borítókép:  Profimedia
Zene, Film & Kultúra
Kategória fejléc

Nyelvészek komoly mennyiségű energiát öltek a kutatásba. 

 

Az egyetemes "Huh?": egy szó, amely minden nyelven értelmet nyer

Ha valaha ellátogatunk egy olyan országba, ahol nem beszéljük a nyelvet, nehézségeink fognak adódni a kommunikációval. Persze lehet, hogy némi segítséget nyújtanak a közös nyelvi gyökerek vagy hasonló szavak (bár ezt sajnos mi magyarok nem igazán tudjuk megtapasztalni), de alapvetően a mutogatás, az egyszerű hangok kiadása és a saját nyelvünkön való bocsánatkérés lehet a fő eszközünk.

De van egy szó, amely lenyűgözi a nyelvészeket, mivel jelentése látszólag "univerzális" – szinte minden nyelven érthető, még akkor is, ha a beszélgetőpartnerek között nyelvi akadályok állnak. A szakemberek nagyon figyelemreméltónak találták, ezért kutatásba kezdtek, hogy kiderítsék, miért van ez így.

A "huh?" jelensége: többről van szó, mint hangokról

Általános nyelvészeti megállapítás, hogy a szavak hangzásának és jelentésének nincs közvetlen kapcsolata. Különböző nyelvek eltérő hangzásokat alkalmaznak ugyanarra a jelentésre. Például a "kutya" angolul "dog", németül "Hund", franciául "chien", japánul pedig "inu". A nyelvek közötti átfedés előfordul, de az olyan nyelveknél, amelyek nem osztoznak közös gyökereken, nagyon ritka.

Ezzel szemben van egy szó, amely úgy tűnik, hogy kivételt képez. Ez a szó a "huh?". Ez az egyszerű hang, amelyet akkor használunk, amikor nem értünk valamit, vagy nem hallottuk tisztán, univerzális lehet.

Egy 2013-ban a PLOS ONE tudományos folyóiratban megjelent, Ig Nobel-díjjal is jutalmazott (ez a Nobel-díj "ellentéte" - egyedi vagy furcsa, netán fölösleges kutatások szokták megkapni) tanulmányban a "huh?" szóformát és funkcióját meglepően hasonlónak találták a világ különböző nyelveiben. A Max Planck Pszicholingvisztikai Intézet kutatócsoportja 31 nyelvben vizsgálta ezt a szót, és azt találták, hogy sokkal nagyobb a hasonlóság, mint amit a véletlen indokolna.

Mitől olyan különleges a "huh?"?

A kutatók egy formulát is felállítottak: minden vizsgált nyelvben a "huh?" egyetlen szótagból áll, amelyet egyszerű mássalhangzó (például torokhang) vezet be, és alacsony, központi magánhangzóval rendelkezik, amely kérdő intonációval zárul. Bár a hangzás kicsit eltérhet a különböző nyelvekben, ezek az alapvető jellemzők mindenhol jelen vannak.

Miért univerzális?

A kutatás két fő magyarázatra jutott: a "huh?" lehet velünk született emberi reakció, mint például a fájdalom hatására kiadott hangok. A kutatók szerint valószínűbb azonban, hogy ez a szó a nyelvek konvergens evolúciójának eredménye, vagy a nyelvek önállóan, de azonos kommunikációs szükségletekre válaszolva fejlesztették ki ezt az egyszerű interakciós elemet.

Az emberek közötti beszélgetésekben általános probléma, hogy valaki nem hallja, vagy nem érti, amit a másik mondott - ez egyetemes kihívás, amelyre rövid, könnyen érthető jelzésként fejlődhetett ki a "huh?".

Egyszerűség és hatékonyság: a "huh?" ereje

A kutatók arra jutottak, hogy a sikeres beszélgetések érdekében egy ilyen problémát jelző szónak:

  • Minimális erőfeszítéssel kimondhatónak kell lennie.
  • Világosan jeleznie kell a megértés hiányát és a válaszadás szükségességét.

Ezeket a követelményeket a "huh?" tökéletesen teljesíti, ezért lett olyan elterjedt.

Ez az egyszerű, mégis zseniális szó tehát nemcsak a nyelvek közötti átjárás kulcsa, hanem ritka bepillantást nyújt az emberi nyelvek fejlődésének univerzális jellemzőibe is. Tehát legközelebb, amikor külföldön egy ismeretlen nyelv közepette elveszettnek érzed magad, próbáld ki bátran: Huh? – lehet, hogy ez lesz az első lépés a megértés felé.

A magyar nyelv nyelvészeti szempontból: