Ady Endre sötét oldaláról Azahriah rántotta le a leplet, nyomasztó titkok árnyékolták be költőóriásunk életét
Olvass tovább...
Ma már leginkább önpusztításnak neveznénk, amit Ady Endre művelt, a neves magyar költő a bor és a cigarettázás megszállottja volt.
Kétféle Ady Endre létezhet azok fejében, akik odafigyeltek az iskolai irodalomórákon, majd felnőtt korukban olvasták Nyáry Krisztián hiánypótló köteteit. A középiskolában tanult életrajza alig tér ki arra a nyilvávaló tényre, hogy az egyik legismertebb magyar költő híres volt bohém életmódjáról, ami a mértéktelen dohányzásban és alkoholfogyasztásban csúcsosodott ki. Ami az egészsége szempontjából káros volt, az a művészete szempontjából a szárnyalást és a kiteljesedést hozta el Ady számára.
Ady Endre születésnapja a múlt héten volt (november 22.) és minden bizonnyal egy-két üveg borral ünnepelte volna a jeles eseményt, ha 120 évvel ezelőtt járnánk. Az ő idejében a művészeti és irodalmi körökben a dohányzás szinte általános volt, a magyar irodalom egyik legnagyobb költője is szívesen beszélgetett füstös kávéházakban.
Olvass tovább...
A cigaretta – saját bevallása szerint is – az írás és az elmélkedés természetes kísérője volt Ady Endre számára. Szinte folyton égett a kezében egy szál, naponta akár négy dobozzal is elszívott.
A költő folyadékbevitelét víz helyett különböző asztali borok tették ki. Különösen kedvelte a szilágysági borokat, amelyek gyermekkora vidékéhez kötődtek. Ady nemcsak a bor ízét szerette, hanem a kultúráját is: írásaiban és leveleiben rendszeresen megjelenik a bor, mint szimbólum, ami ihletet ad számára, mámorba ejti, vagy éppen az elmélkedést segíti. Verseiben is szó esik borozgatásról, pl: Szüret, Elillant évek szőlőhegyén, A feket zongora, Ülök az asztal-trónon.
Adyt sok mindennel lehet vádolni, de azzal biztosan nem, hogy a borfogyasztás terén mértéktartó lett volna. Gyakran túlzásba vitte az iszogatást, ami tovább rontott az amúgy is gyenge egészségi állapotán.
Az orvosi feljegyzésekből tudjuk, hogy Ady már fiatalon tuberkulózisban (TBC) szenvedett, ami a kor egyik rettegett betegsége volt. Alkoholizmusa és a mértéktelen dohányzás csak súlyosbították a helyzetét, emellett a szifilisszel járó tüneteket is el kellett viselnie, amelyek jelentős fizikai és mentális megpróbáltatások elé állították.
"A magyar irodalom egyik legnagyobb és mindenképpen legtöbbet vitatott egyénisége, Ady Endre túlhajszolt életének legfőbb megrontója és megrövidítője a fiatal korában szerzett syphilis volt. Az alakoskodó kispolgári világ ezt megbocsáthatatlan bűnnek bélyegezte"
– írta Szállási Árpád abban a költő betegségeiről készített tanulmányában.
Hatalmas, jellegzetes szemei láttán nem is gondolnánk, hogy Ady születésétől kezdve rövidlátó volt, ám hiúságból nem hordott szemüveget, inkább a papírhoz közel hajolva olvasott és írt.
Aki Ady életéről szeretne még több érdekességet megtudni, például, hogy vélhetően volt egy halva született lánya is, nézze meg ezt a videót:
Olvass tovább...