7000 évig csak a madarak láthatták, a szenzációs felfedezéstől leesett a régészek álla
Olvass tovább...
Elképesztő teljesítményre képes ez az apró állat.
Úgy tűnik a sarlósfecske a rekordok rekordere, hiszen 10 hónapig képes repülni leszállás nélkül, ami egyszerűen elképesztő. Ez egy ember számára elképzelhetetlen teljesítmény, de a kis madár számára ez a túléléshez szükséges.
A fecskéknek kiemelkedő szerepük volt az emberiség történetében. A fecskék sok kultúrában a tavasz, a megújulás és a remény szimbólumai. Gyakran ábrázolják őket művészeti alkotásokban, mint például festményekben, szobrokban és versekben. A fecskék visszatérése a tél után a tavasz eljövetelét jelképezi, és sok ember számára örömteli esemény. Rendkívül ügyes repülők, és akár 100 km/órás sebességet is elérhetnek.
A madár, ami sosem pihen
Ronald Lockley ornitológus már az 1970-es években felvetette, hogy a sarlósfecske képes lehet ilyen bravúrra. A svédországi Lund Egyetem kutatói 2016-ban végre bizonyították is ezt. 13 madarat követtek nyomon apró adatrögzítőkkel, amik a repülési tevékenységüket rögzítették.
A kutatók megdöbbentő eredményeket tártak fel. A sarlósfecskék az évben mindössze két hónapig tartózkodnak a szárazföldön, a fennmaradó 10 hónapban a levegőben töltik az időt. Három madár a vándorlás során egyáltalán nem szállt le!
Olvass tovább...
Hogyan csinálják?
A kutatók szerint a titok a tollaikban rejlik. A leszálló madarak szárnytollai nem cserélődnek, míg a levegőben maradók vedlenek és új repülési tollakat növesztenek. Ez utóbbiak valószínűleg jobb kondícióban vannak, kevesebb a parazitájuk, így képesek a hosszas repülésre.
A sarlósfecskék rendkívül hatékony repülők. Áramvonalas testük és hosszú, keskeny szárnyaik minimális energiafelhasználással biztosítanak emelőerőt. A levegőben kapott rovarok energiát is szolgáltatnak a repüléshez.
Alvás a levegőben?
Az még nem tisztázott, hogy a sarlósfecskék alszanak-e repülés közben. Lehetséges, hogy a fregattmadarakhoz hasonlóan siklás közben pihennek. A kutatók továbbra is vizsgálják ezt a rejtélyt.
Forrás: Iflscience