promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Forradalmian új módszert fejlesztettek ki a földönkívüli élet észlelésére, már a következő Mars-misszión tesztelhetik

Forradalmian új módszert fejlesztettek ki a földönkívüli élet észlelésére, már a következő Mars-misszión tesztelhetik

Borítókép:  Profimedia
Űrkutatás
Kategória fejléc

Nagyobb bizonyossággal lehetne vele megállapítani, van-e élet más bolygókon a világűrben.

Új módszer segíthet életet találni a Marson

Német kutatók egy csoportja új, ígéretes módszert dolgozott ki az élet keresésére a Marson és más idegen bolygókon. Jelenleg a NASA által küldött marsjárók főként szerves anyagokat keresnek a felszíni kőzetekben, azonban a most használt műszerek nem elég érzékenyek ahhoz, hogy egyértelműen kimutassák az élet jelenlétét. A földi laboratóriumokban különböző mikrobiológiai technikákat, például génszekvenálást és mikroszkópos elemzéseket alkalmaznak, de ezek a módszerek nem kivitelezhetők egy másik bolygón.

A mozgás mint életjelző

A kutatók ezért egy egyszerűbb, mégis hatékony megoldást javasolnak: a mikroorganizmusok mozgásának (motilitásának) vizsgálatát. A mikrobiális mozgás ugyanis olyan egyértelmű életjelenség, amely jól megkülönböztethető a véletlenszerű mozgásoktól.

Mivel a mozgásképesség a Földön többször is egymástól függetlenül kialakult, a tudósok úgy vélik, hogy ez minden bizonnyal egy univerzális biológiai tulajdonság lehet. Ha más bolygókon is létezik élet, akkor ezen logika alapján az nagy valószínűséggel képes lesz a környezetében található tápanyagok irányába mozogni.

A vizsgálat módja

A laboratóriumi kísérletek során három mikroorganizmus  (két baktérium [Bacillus subtilis és Pseudoalteromonas haloplanktis] és egy archea [Haloferax volcanii]) mozgását figyelték meg egy L-szerin nevű vegyület jelenlétében.

Az eredmények azt mutatták, hogy mindhárom mikrobafaj egyértelműen az L-szerin irányába mozdult el, ami erős bizonyítéka annak, hogy a kemotaxis (kémiai ingerekre adott mozgás) megbízható életjelző lehet. Az élő mikroorganizmusok észlelésére a kutatók egy egyszerű módszert javasolnak: egy kétkamrás üveglemezt, amelyet vékony membrán oszt két részre. Az egyik kamrában találhatók a mikroorganizmusok, a másikban az L-szerin. Ha az élő sejtek képesek mozogni, átúsznak a membránon keresztül a tápanyag felé.

A tudósok szerint a módszer nemcsak egyszerű és olcsó, hanem számítógépes elemzést sem igényel, így különösen alkalmas lehet egy Mars-misszióban történő alkalmazásra. Bár még további fejlesztésekre van szükség, a kutatók szerint ez a technológia segíthet hatékonyabban, gyorsabban és költséghatékonyabban azonosítani az esetleges marsi életet, így pedig egy lépéssel közelebb vihet minket a válaszhoz arra a kérdésre, hogy egyedül vagyunk-e az univerzumban.

Dokumentumfilm a Marsról: