
Ausztriában átnevezték a Hunyadi-sorozatot, a cím kapott a nyakába még egy rendkívüli mondatot
Olvass tovább...
Elképesztő történelmi ferdítésre kapta fel a fejét a közönség – a Hunyadi-sorozat egy jelenete komoly vitákat váltott ki a nézők és szakértők körében.
Hunyadi János, a 15. századi Magyar Királyság egyik legjelentősebb hadvezére és politikusa, 1407 körül született Erdélyben. Apja, Hunyadi Vajk, havasalföldi származású nemes volt, aki Zsigmond király szolgálatában állt, míg anyja, Morzsinai Erzsébet, erdélyi magyar nemesi családból származott.
Hunyadi János, a törökverő hadvezér már fiatal korában katonai pályára lépett, és gyorsan emelkedett a ranglétrán, köszönhetően kivételes hadvezéri képességeinek és politikai érzékének.
Hunyadi János neve összefonódott az Oszmán Birodalom elleni harcokkal. 1441-ben erdélyi vajdává nevezték ki, és számos győzelmet aratott a törökök felett. Legkiemelkedőbb sikere az 1456-os nándorfehérvári diadal volt, amikor is sikeresen megvédte a várat II. Mehmed szultán ostroma ellen, ezzel megállította az oszmán terjeszkedést Európa belseje felé. Ez a győzelem hosszú időre biztosította Magyarország déli határait, és Hunyadi János nevét örökre beforrasztotta a történelemkönyvek lapjai közé.
Olvass tovább...
A "Hunyadi – A holló felemelkedése" című történelmi sorozat Hunyadi János életét és korát mutatja be, különös hangsúlyt fektetve a politikai intrikákra, csatákra és személyes kapcsolatokra. A sorozat 2025. március 8-án debütált a TV2-n, és azóta is nagy népszerűségnek örvend, 2025. április 20-án pedig felkerült a Netflix kínálatába is, így már nemzetközi közönség számára is elérhető.
A produkció különlegessége, hogy a szereplők összesen kilenc nyelven szólalnak meg, köztük magyarul, németül, törökül, olaszul, csehül, románul és szerbül, ezzel is növelve a történelmi hitelességet.
Bár a sorozat igyekszik hű maradni a történelmi eseményekhez, bizonyos pontokon eltér a valóságtól.
Például a sorozatban bemutatott szerelmi szál Hunyadi János és Brankovics Mara között fikció. A valóságban, 1428-ban, Galambóc várának ostromakor Mara mindössze 8 éves volt, míg Hunyadi 21, így a köztük ábrázolt romantikus kapcsolat történelmileg nem megalapozott.
Ez a változtatás a dramatizálás eszköze, amely a nézői élményt hivatott fokozni, bár a történelmi hűség rovására.
Olvass tovább...
A sorozat vegyes kritikákat kapott. Az IMDb-n 7,6-os értékelést ért el, a hazai kritikusok átlagosan 7,0-ra értékelték, míg a mafab(magyar filmadatbázis) 52%-ra ítéli hazánk legnagyobb ostromát, a nándorfehérvári diadalt bemutató sorozatot. A nézők dicsérték a látványos csatajeleneteket és a korhű díszleteket, ugyanakkor többen kifogásolták a történelmi pontatlanságokat és a dramatizált eseményeket. Ennek ellenére a sorozat jelentős érdeklődést keltett a magyar történelem iránt, és elősegítette, hogy Hunyadi János történelmi személyét és hősi cselekedeteit újra felfedezhesse és megismerhesse a közönség.
A "Hunyadi – A holló felemelkedése" egy ambiciózus próbálkozásában a sorozat nem mentes a történelmi pontatlanságoktól, mégis sikeresen mutatja be Hunyadi János életének főbb eseményeit, felkelti az érdeklődést a korszak iránt.
A Netflixen elérhető sorozat megtekintése után érdemes elmélyedni a történelmi forrásokban is, hogy teljesebb képet kapjunk a rendkívüli hadvezér hőstetteiről és koráról.
Az alábbi videóban a "Hunyadi - A holló felemelkedése" látható:
Olvass tovább...