
Olasz tankönyvből kitörölték Magyarországot, a helyére egészen példátlan került
Olvass tovább...
A modern technológiák segítségével sikerült rekonstruálni az arcot.
A magyar őstörténettel kapcsolatban a mai napig sok a kérdőjel, a hivatalos akadémiai állásfoglalás élesen ellentétben áll a középkori krónikák állításaival. Hosszú ideig itthon a magyarság is a hun származást vette evidenciának, a 19. században a finnugor elmélet megszűnésével ez viszont megváltozott, mivel érdekes módon a nyelvrokonságból genetikai rokonság is lett.
Akármennyi különböző elmélet is feszüljön egymásnak, abban szinte mindegyik egyetért, hogy az ősmagyarság egy ázsiai eredetű nép volt, a honfoglalást követően évszázadok során "vált" fokozatosan európaivá.
Olvass tovább...
Ebből kifolyólag könnyen beláthatjuk, hogy az Árpáddal érkező honfoglaló magyarok minden bizonnyal nem úgy néztek ki, mint a vikingek - de akkor vajon hogyan? A modern technológiának köszönhetően némi képünk szerencsére lehet róla.
A történet 1834-ben kezdődik, amikor pásztorok Bene pusztán véletlenül egy sírra bukkantak. A sírban igen gazdag leletanyag rejlett - bár egy kard állítólag tűzcsiholóvá lett átalakítva, a többi tárgy épségben maradt, köszönhetően annak, hogy a „kincset” jelentették a korabeli hatóságoknak.
A sírban megtalált férfi később a Bene vitéz nevet kapta. a régészeti értékelések és a mellékletek alapján pedig a szakértők úgy vélik, hogy az Etelközben születhetett és élete végén a Kárpát-medencében telepedett meg - valószínűleg a honfoglalás első nemzedékének tagjaként.
Olvass tovább...
A tudósok az itt talált koponyát felhasználva a modern technológia segítségével készítették el az arcrekonstrukciót, ami meglehetősen egyértelműen mongoloid vonásokat is mutat.
Ez az ázsiai eredetet ismerve egyáltalán nem meglepő, ezt erősíti meg a hivatalos akadémia állásfoglalás is. Az MTA BTK Régészeti Intézetének vizsgálata kimutatta, hogy a honfoglaló népességben a nyugat-eurázsiai jellegek mellett közel 25%-ban közép- és észak-ázsiai típusok is jelen voltak, ami azt jelzi, hogy anyai ágon rendkívül sokféle genetikai örökséget hordozott ez a közösség.
Bene vitéz arcrekonstrukcióját IDE kattintva lehet megtekinteni.
Videó a felfedezésről: