
1700 éves sírt törtek fel a régészek, remegve borultak térdre a látványtól
Olvass tovább...
Ez az egyik legérdekesebb felvétel, ami a piramisokról készült.
Az interneten gyakran feltűnik egy meglehetősen furcsa fénykép: egy hatalmas léghajó lebeg a gízai Nagy Szfinx felett, az ókori világ egyik legikonikusabb helyszínén. A látvány magával ragadó - technológia és történelem találkozása, mintha egy steampunk álom elevenedne meg.
Bár az eredeti forrást nem sikerült egyértelműen azonosítani, maga az esemény nem a fantázia szüleménye. A történet, amelyre a kép hivatkozik, valóban megtörtént: az LZ 127 Graf Zeppelin, Németország büszkesége, 1931 tavaszán repült végig a Közel-Keleten, többek között Egyiptom légterében is.
A híres léghajó, amely 1929-ben körberepülte a Földet 21 nap alatt, valóban megjelent a piramisok fölött - ezt korabeli beszámolók és archív fényképek is megerősítik.
Olvass tovább...
Karl Henry von Wiegand, a San Francisco Examiner újságírója, a fedélzetről tudósított erről a történelmi útról. Cikkében nemcsak a látottakat írta le, hanem szenvedélyesen érvelt a léghajók nagy jövője mellett.
Szerinte a Graf Zeppelin kézzelfogható bizonyítéka volt annak, hogy a hosszú távú légi közlekedés nemcsak lehetséges, hanem megbízható is. Az út során a léghajó 66 fővel a fedélzetén (köztük 25 utassal és egy adag kézbesítésre váró levéllel) kevesebb mint 31 óra alatt jutott el a németországi Friedrichshafenből Alexandriába (ezt az utat egy mai modern utaszállító repülőgép körülbelül 4 óra alatt teszi meg).
Az újságíró így számolt be az útról:
„A világ legősibb emlékei felé közeledve hirtelen elhangzott: "A piramisok a láthatáron!" Az ablakokhoz rohantunk. A távolban, a lemenő nap fényében, sziluettként emelkedtek ki az emberiség múltjának örök tanúi.”
Olvass tovább...
A közösségi médiában terjedő kép bár miden bizonnyal utólag manipulált, meglepően pontosan adja vissza az esemény hangulatát. Valódi fotók is léteznek a Graf Zeppelin egyiptomi útjáról, sőt, egy képen kifejezetten a Nagy Szfinx fölött látható az óriási léghajó.
Ez az együttállás egy korszakot jelképez: a 20. század első évtizedeinek hitét a haladásban, az emberi találékonyságban. A léghajózás végül nem teljesítette be a hozzáfűzött nagy reményeket: a Hindenburg tragédiájával végeszakadt a kísérletezésnek, a légi közlekedés viszont hihetetlen fejlődésen ment keresztül - olyan üteműn, amire a német újságíró talán még a legmerészebb álmaiban sem gondolt.
A történelmi fénykép:
forrás: snopes