
Egyiptom főrégésze a piramisoknál tett brutális bejelentést, valami van odabent
Olvass tovább...
40 év után végre sikerült kinyitni a titokzatos sírt, de amit találtak, az minden emberi képzeletet felülmúlt.
A régészek munkája nem csak azért izgalmas, mert tulajdonképpen időben utaznak, de néha a föld mélyéről olyan kincsek kerülnek elő, amelyek megváltoztatják a történelem menetét. Amikor évtizedek kemény munkája egyetlen pillanat alatt megtérül és olyan felfedezés születik, amiről generációk álmodoztak.
Most éppen egy ilyen pillanatot élhetünk át. Egy olyan felfedezés került napvilágra, ami nemcsak a régészeket, hanem az egész világot lázba hozza. Mert amit találtak, az minden eddigi elképzelést felülmúl.
Olvass tovább...
Belizében, a Caracol nevű ősi maja városban dolgozó kutatók 1985 óta ásnak és kutatnak. Diane Z. Chase és férje, Arlen több mint négy évtizede szenteli életét annak, hogy feltárja ennek a hatalmas civilizációnak a titkait.
És most, 40 év után, végre megtalálták azt, amire mindig is vadásztak. Nem egy egyszerű sírról van szó, hanem Te K'ab Chaak nyughelyéről, aki 331-ben lépett trónra és megalapította Caracol királyi dinasztiáját.
"Megtaláltuk a dinasztia első emberét, ami önmagában Caracol történelme szempontjából óriási" - mondja Diane Z. Chase. "Számos sírt találtunk lenyűgöző tárgyakkal, amelyek egyértelműen a királyi család tagjaihoz tartoztak, de ez az első, amely hieroglif feljegyzésekkel igazolhatóan egy uralkodóé, ráadásul az első dinasztikus uralkodóé."
Te K'ab Chaak nem akárki volt. Ő volt az, aki elindította azt a folyamatot, amely Caracolt a maja világ egyik leghatalmosabb városává tette. 650-re a város 100 ezer lakost számlált és a teljes maja régió meghatározó hatalma volt.
A sírban talált kincsek lélegzetelállítóak. A kutatók jade halotti maszkot, három jade fülékszert, jade medált, két csendes-óceáni tüskés osztrigahéjat és két teknőspáncélt találtak. Ezek a tárgyak 350 körül kerültek a sírba és minden egyes darab a maja civilizáció csúcsteljesítményét képviseli.
A jade különösen értékes volt a majáknál, sokkal értékesebb az aranynál - erre a régészek is hamar rájöttek. A halotti maszk töredékei azt mutatják, hogy Te K'ab Chaak milyen tiszteletben állt és mekkora gazdagságot halmozott fel uralkodása alatt.
Olvass tovább...
Fogtalan halál a trónon
A kutatók megállapították, hogy Te K'ab Chaak magas életkorban halt meg és halála idejére már egyetlen foga sem maradt. Ez azt jelzi, hogy hosszú életet élt, ami abban a korban ritkaságnak számított.
"A sír a királyi család szentélyének alapjánál került elő, ami azt mutatja, hogy még halála után is különleges tiszteletben tartották. A maja kultúrában az ősök kultusza központi szerepet játszott és a királyok sírjai szent helyekké váltak."
Ez a felfedezés nemcsak egy sír megtalálása, hanem egy egész civilizáció történetének újraírása. Te K'ab Chaak sírja bizonyítja, hogy a maja királyok már 1700 évvel ezelőtt olyan politikai és diplomáciai hálózatokat építettek ki, amelyek évszázadokig meghatározták Mesoamerika sorsát. A 40 éves várakozás végre megtérült és a világ most egy olyan kinccsel gazdagodott, amely örökre megváltoztatja a maja civilizációról alkotott képünket. A halottak végre megszólaltak.