promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
A szegedi BYD gyár alól óriási ősi szerkezet került elő, elképedtek a régészek

A szegedi BYD gyár alól óriási ősi szerkezet került elő, elképedtek a régészek

Borítókép:  Profimedia
Belföldi hírek
Kategória fejléc
Promotions

Amikor a kínai BYD bejelentette, hogy Szegedre hozza óriási autógyárát, mindenki a munkahelyekre, az ipari fejlődésre és a jövőre gondolt. Arra viszont senki sem számított, hogy a jövő a múltba botlik – méghozzá szó szerint.

 

A szegedi BYD autógyár építése nem csupán ipari mérföldkő, hanem régészeti szenzáció is. A gyár alapjai alatt ugyanis évszázadok történelmét őrizte a föld: kelta házak, avarkori sírok és egy hatalmas középkori árokrendszer rajzolja újra a Dél-Alföld múltját. A leletek feltárása 2024 januárjában kezdődött, még azelőtt, hogy a munkagépek megjelentek volna a 300 hektáros területen.

A régészek örömét nem csillapította, hogy nem találtak aranykincs-hegyeket: számukra a lehetőség, hogy ilyen méretű terület társadalmi és gazdasági viszonyait térképezhetik fel, önmagában is páratlan. Sóskuti Kornél, a Magyar Nemzeti Múzeum munkatársa szerint ez a feltárás lehetővé tette, hogy több korszakot átfogó, évszázadokon átívelő használati mintázatokat rajzoljanak fel.

Óriási területről van szó

A felfedezések között szerepel egy vaskori kelta település, földbe mélyített házakkal és gazdasági épületekkel. A feltételezések szerint ez a település jóval nagyobb lehetett, mint amit eddig feltártak – még a gyár kerítésén túl is folytatódhat. A területről kerámiaedény-töredékek, szarmata kori tanyamaradványok, valamint római bronz- és ezüstérmék kerültek elő.

A kelta telep nyomait követi az avar kor lenyomata:

a 6–7. századból származó sírokból arany és ezüst fülbevalók, karperecek, veretes övek, fegyverek és lovas temetkezések maradványai is napvilágra kerültek.

Jelenleg egy több tízezer négyzetmétert ölelő középkori árokrendszert térképeznek fel, amely a pásztorvilág örökségét őrzi – valószínűleg állattartáshoz kapcsolódó, szezonálisan használt létesítmény lehetett.

Bár az értékes tárgyak többsége töredékes, a régészek gondosan restaurálják a darabokat. Ha elég anyag gyűlik össze, a Móra Ferenc Múzeum kiállítást is rendezhet belőlük. Ráadásul még nincs vége: a gyár egyik része egy 2009-ben feltárt honfoglalás kori temetőhöz csatlakozik, így a kutatók bíznak benne, hogy további különleges leletek is előkerülnek.

Ha kíváncsi vagy arra, hogyan zajlik a BYD-gyár építése, akkor tekintsd meg a videóban: