promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Azonnal leállították az egyiptomi piramis feltárását, meghalt a régész, kitört a botrány

Azonnal leállították az egyiptomi piramis feltárását, meghalt a régész, kitört a botrány

Borítókép:  Profimedia/illusztráció
Történelem & Tudomány
Kategória fejléc

Sűrű titkot rejt a homok Egyiptomban.

A Nílus partjain számtalan titkot rejt a homok alja, miközben turisták milliói látogatják a gízai nagy piramisokat és az ezeket vigyázó elképesztő építményt, a Nagy Szfinxet, addig rendkívüli építmények találhatók a föl alatt. Ezeket pedig alig láthatja valaki, sokszor csak a szakértők, tudósok és régészek is csak ritkán férnek hozzájuk.

Van egy úgynevezett eltemetett piramis is Egyiptomban, amely nagyon régen került a homok alá, még az ókoriak tették azt a sivatag homokja alá. Ez nem egy irodalmi hatáskeltés tehát, hanem már korábban is, ókori történetírók is így kezdték el hívni az építményt. Újra az 1950-es években fedezték fel, ekkor történt a nagy felfedezés Egyiptomban.

A piramis pedig leginkább Dzsószer lépcsős piramisához hasonlít.

Titokzatos szarkofágot is találtak az építmény mélyén, majd hirtelen várakozás következett. Nem nyitották ki azt, hanem megállt minden, megállt a felfedezés. Végül kiderült, hogy a szarkofág hatalma meglepetésre üres volt, pedig évezredek óta zárva lehetett a sír, a rejtély azóta sem oldódott meg.

A felfedezés épp ezért először értetlenséget, majd rengeteg kritikát kapott.

Zakaria Goneim, a felfedező tudóst végül vegzálták, azzal gyanúsították meg, hogy értékes tárgyakat lopott a sírból. Mire azonban tisztázták a nevét, egy másik tudós egyiptomi raktárban talált rá arra a kincsre, amelynek eltulajdonításával megvádolták Goneimet, addigra késő volt. A régészt holtan találták meg a Nílusban.

A mai napig megoldatlan rejtély a tudós halála Egyiptomban, az esetet intrikák és rejtélyek övezik. Majd egy társa folytatta a titokzatos piramis feltárását, ám nem találtak múmiát a komplexumban továbbra sem. Mint az Ancient-Origins cikke is írja a témában, bár a hivatalos álláspont szerint Szekhemkhet királyi sírja valahol a komplexumban van. Jelenleg az eltemetett piramis látogatható, de az alépítményekhez való hozzáférés tilos.

Egyes elméletek szerint ez lehetett Dzsószer eredeti sírja, ezt kezdték el először építeni, majd végül lebontották, és felépítették a másik lépcsős piramist, ezt pedig magára hagyták, hogy belepje a homok.

Az eltemetett piramis feltárása és a feltárás lezárása Goneim rejtélyes halála miatt örökre botrányokat kelt, hiszen a tudós halála tisztázatlan a mai napig, sokan pedig a feltárással hozzák kapcsolatba azt, hogy a régészt elérte a végzet.

Érdekel még több rendkívüli rejtély a piramisokkal kapcsolatban?