promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Repülővel mentek az egyiptomi piramis fölé, amit kiszúrtak a tetején, az átírja a történelmet

Repülővel mentek az egyiptomi piramis fölé, amit kiszúrtak a tetején, az átírja a történelmet

Borítókép:  Freepik / Illusztráció
Tech & Tudomány
Kategória fejléc

Amit évszázadokig néztek a földről, az csak a fél igazság volt – egy légi fotó felfedte a világ egyik legnagyobb rejtélyét, amit eddig senki sem vett észre.

A felfedezés, amit csak a magasból lehetett észrevenni

A Gízai Nagy Piramisról szinte mindenki úgy tudja, hogy négy oldala van. Ez az ikonikus, pontosan tájolt ókori építmény az egyik legismertebb látványosság a világon. Ám egy meglepő részlet csak akkor válik láthatóvá, ha nem a földről nézzük – hanem felülről. Egy 1940-ben készült légi felvétel világított rá arra a titokra, amit évszázadokon át senki sem vett észre: a piramis valójában nem négy, hanem nyolc oldalú lehet.

Rejtett forma, rejtett jelentés?

A képen finom, befelé hajló bemélyedések rajzolódtak ki a piramis minden oldalán, mintha kettéosztanák azokat. Ezek a konkáv formák csak bizonyos fényviszonyok között, különösen napkeltekor vagy napnyugtakor láthatók – máskor az épület sima oldalakkal tűnik fel. Az észrevétel új fejezetet nyitott az egyiptomi piramisok kutatásában.

Egyiptológusok nyomában: már a 19. században gyanús volt valami

A brit Flinders Petrie már az 1800-as években észrevette, hogy valami különleges van a piramis oldalain – de ő még nem tudta bizonyítani a jelenség létezését. Szerinte ezek a homorulatok szándékos tervezési megoldások voltak, amik a piramis szimmetriáját és szerkezeti stabilitását is javították.

Tudományos igazolás: a nyolcoldalú piramis

Az 1975-ös I.E.S. Edwards-féle kutatás már konkrétan kimutatta: a falakat alkotó köveket úgy rendezték el, hogy azok enyhén befelé hajoljanak. Ez mérnöki bravúr, de egyedülálló építészeti megoldás is, amelyhez foghatót más piramisnál nem ismerünk.

Miért csinálták így?

Akadnak, akik szerint ez az elrendezés csillagászati vagy matematikai elvek szerint készült, míg mások úgy vélik, hogy a konkáv kialakítás megakadályozta az eróziót, vagy éppen szimbolikus jelentőséggel bírt. A 2023-as tanulmányban Akio Kato így fogalmazott: „Ez a homorulat annyira finom, hogy a földről szinte észrevehetetlen – de ha egyszer felfedeztük, újra kell értelmeznünk az ókori mérnöki gondolkodást.”

Még mindig nem értjük teljesen

A „nyolcoldalú” piramis felfedezése új kérdéseket vetett fel. Vajon valóban tervezett forma volt? Lehet, hogy az ősi egyiptomiak tudatosan alkalmaztak optikai illúziót? És ha igen, miért? Az egyiptológusok és mérnökök azóta is keresik a válaszokat.

A piramisok tudományos  titkai közül ez az egyik legkülönösebb. A homorú oldalak bizonyítják: még egy több ezer éves építmény is tud olyat mutatni, amit csak akkor látunk meg, ha elég magasra emelkedünk. Szó szerint és átvitt értelemben is.

Az alábbi videó részletesen taglalja, vajon tényleg 8 oldala van-e a Nagy Piramisnak: