promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Kolosszális dolgot találtak Magyarország alatt, a tudósok alig kapnak levegőt

Kolosszális dolgot találtak Magyarország alatt, a tudósok alig kapnak levegőt

Borítókép:  Freepik / Illusztráció
Történelem & Tudomány
Kategória fejléc

Egy eddig ismeretlen földtörténeti titokra derült fény Magyarország alatt – a felfedezés átírhatja kontinensünk múltját.

Kolosszális dolgot találtak Magyarország alatt, a régészek alig kapnak levegőt

Egy nemzetközi régészettel foglalkozó csoport, amely francia, amerikai és török paleontológusokból, valamint geológusokból áll, egészen elképesztő felfedezést tett, amely alapjaiban írhatja át Magyarország és az egész térség földtörténetét.

A CNRS szakemberei által vezetett vizsgálat során kiderült, hogy Ázsia és Európa között egy eddig elfeledett, hatalmas kontinenst rejtett a múlt, amelyet a tudósok ma már Balkanatolia néven emlegetnek.

A friss kutatási eredmények szerint mintegy 50 millió évvel ezelőtt, az eocén időszakban, Európa nyugati része és Kelet-Ázsia két teljesen eltérő állatvilágú földtömegként létezett.

Ázsiai emlősök nyomai Európában – hogyan írja át a Grande Coupure történetét a balkáni fosszíliák felfedezése?

Az európai erdőkben akkoriban olyan ősi emlősök éltek, mint a palaeotherek, amelyek távoli rokonságban álltak a mai lovakkal, bár inkább a tapírokhoz hasonlítottak.

Ezzel szemben Ázsia sokkal változatosabb faunával rendelkezett, amelyben számos ma is ismert emlős család képviseltette magát.

A tudósok eddig úgy hitték, hogy körülbelül 34 millió évvel ezelőtt az ázsiai állatfajok hirtelen árasztották el Európát, és ez a folyamat, amelyet ‘Grande Coupure’-nek neveznek, teljesen átalakította az európai élővilágot.

A legmegdöbbentőbb eset az volt, hogy a Balkán területén talált fosszília-leletek már jóval korábbi időszakból is igazolták ázsiai eredetű emlősök jelenlétét. Ez komoly rejtély elé állította a tudományt.

Egy elveszett kontinens titkai – dél-amerikai erszényesek és afrikai óriások nyomai a Balkán alatt

A megoldás a kutatók szerint egy eddig ismeretlen kontinens létezése lehetett. Az új vizsgálatok feltárták, hogy a mai Balkán-félsziget és Anatólia területe az eocén idején egy egységes, különálló földtömböt alkotott, amelyet különleges, más földrészeken ismeretlen állatvilág népesített be.

Ezek között dél-amerikai eredetű erszényesek, valamint olyan növényevő óriások is szerepeltek, mint az embrithopodák, amelyek Afrika területén éltek. Az egyedülálló emlősfauna azt bizonyította, hogy a Balkán és Anatólia területe akkoriban egy önálló kontinens volt, amely elzártan fejlődött Európától és Ázsiától, ugyanakkor később fontos átjárót jelentett az állatvilág vándorlása számára.

A kutatócsoport Törökországban, a Büyükteflek nevű lelőhelyen egy új, 38–35 millió éves fosszília lelőhelyet is feltárt, ahol ázsiai eredetű állkapocstöredékeket találtak. Ezek a brontotherekhez tartoztak, amelyek nagytestű, orrszarvúra emlékeztető állatok voltak, ám az eocén végére kihaltak.

És hogy pontosan mit találtak Magyarország alatt? A tudomány válasza lenyűgöző.

A kutatók szerint a Kárpát-medence és a környező területek is részét képezték ennek az ősi, Balkanatolia nevű kontinensnek, amely mintegy 50 millió évvel ezelőtt önálló földtömbként létezett Európa, Afrika és Ázsia között. A tudósok alig kapnak levegőt a felismeréstől, hiszen ez azt jelenti, hogy hazánk földje alatt egy elveszett kontinens maradványai rejtőznek, amelynek felfedezése teljesen új fejezetet nyit Közép-Európa geológiai és paleontológiai kutatásában.

Az alábbi videó bemutatja, hogyan vált a 40 millió évvel ezelőtt létezett Balkanatólia nevű kontinens “átjáróvá” az ázsiai emlősök számára: 

Forrás: CNRS