
Teljes sokk, a Nazca-vonalaknál felszínre került valami óriási
Olvass tovább...
Tényleg létezik a Sors Tárcsája, és még végzetes átok is társul hozzá?
Tudtad, hogy a legutóbbi, állítólag utolsó Indiana Jones kaland nem is annyira légből kapott? A Harrison Ford-moziban központi szerepet játszó tárcsát a tudományos világ Antiküthérai szerkezet néven ismeri, és immár több, mint egy év százada állandó viták tárgyát képezi az eredete és funkciója. Miközben a görög állam foggal-körömmel ragaszkodik hozzá, és nem hajlandó kiadni azt az athéni Nemzeti Régészeti Múzeumból.
Olvass tovább...
Az Antiküthérai szerkezet már az 1902-as előtalálásakor sem volt teljes, így napjainkban már izoláltan védik a külső hatásoktól, így a vizsgálatát is csak nagyon körülményesen tudták elvégezni az elmúlt évtizedek során. Legutóbb 2021-ben, egy brit csapat vizsgálhatta meg, de ők is csak a múzeum falain belül, ahol külön laboratóriumot kellett felállítaniuk.
A búvárok csapata akkor egy rakás kincset talált a helyszínen, például szobrokat. Valamint a „Sors Tárcsáját”, amiről akkor még csak azt tudták, hogy valamiféle rozsdás, titokzatos, fogaskerekekkel ellátott fémfelépítmény. Azóta tartja magát az elképzelés, hogy egy ókori számológéppel van dolgunk.
Olvass tovább...
Egyébként igencsak átkozott dolog volt az elsüllyedt ókori hajó és szétszóródott rakományok felderítése is. A Régészeti Hivatal felügyelte munkálatok során két búvár is részlegesen lebénult a roncs körüli balesetben. A veszélyes küldetés során pedig egy merülő régész is meghalt, mégpedig a veszedelmes dekompressziós betegségben. Végül a megtalált kincsek már tekintélyes mennyisége miatt leállították a feltárást, mondván túl veszélyes az akció.
Az átok azóta nem hatott senkire sem szerencsére, így a valamikor időszámításunk előtt 70 és 60 között elsüllyedt hajó végre békében nyugodhat a legénységével. Valahol Antiküthéra közelében, amely településről a rejtélyes szerkezet kapta végül a nevét. Feltevések szerint a rakomány egyébként az Égei-tenger irányából, göröghonból tartott a gazdag Itália felé, akik megengedhették maguknak a drága kincseket, és műtárgyakat.
Olvass tovább...
Érdekesség, hogy a megtalált értékek közül még a legszerényebb szobrot is érdekesebbnek találták a 20. század elején, mint a végül különleges státuszt elérő szerkezet. Csak 1902-ben jöttek rá, hogy a megtalált tárgy egy mechanikus fémműszer, ami úgy festett, mint valami modern gépezet, csak éppen 2000 évvel korábbról. Az Antiküthérai szerkezetet próbálták elemezni, megmagyarázni, reprodukálni, ám teljesen biztosak sosem voltak funkciójában. Egyes feltevések szerint nem más volt az alkotója, mint Arkhimédész. A görög matematikus állítólag még Itáliában alkotta meg ezt a varázslatos szerkezetet.
A világ első számítógépe lehetett?