promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Az orosz-ukrán háborús zónában gigantikus piramist találtak, brutális a látvány

Az orosz-ukrán háborús zónában gigantikus piramist találtak, brutális a látvány

Borítókép:  Profimedia
Történelem & Tudomány
Kategória fejléc

Számtalan ókori történelmi emlék található a háborús övezetben.

Görög uralkodók sírja az ukrán frontvonal közelében

A Krím-félszigeten, az orosz-ukrán háborús övezet egyik kiemelt pontján, egy szinte piramisszerű ókori görög sírra bukkantak, amely új megvilágításba helyezi a térség történelmét.

A "Királyi Kurgánnak" nevezett monumentális sírhely a Krím keleti részén, Kercs városában található - egykor ez volt az ókori görög Panticapaeum kolónia. A 4. században épített kurgán a mai napig az egyik leglátványosabb tumulus (vagyis sírdomb) a régióban, különleges építészeti megoldásai miatt pedig az ókori görög építészet mesterművének számít.

Egy elveszett világ kőbe vésett emlékei

A sírdomb közel 20 méter magas, alapja pedig 250 méteres kerületével a görög mérnökök és építőmunkások egyik legkomolyabb teljesítménye. A belső sírkamra négyzet alakú, amely egy méhkaptárra emlékeztető boltozatba torkollik - ez a technika a korabeli görög építészet igazi gyöngyszeme.

A sír bejárati folyosója 37 méter hosszú és alig 3 méter széles, korbelles (lépcsőzetes) boltozattal kialakítva. Bár az ásatások során csak egy elkorhadt fatestet találtak, a kutatók úgy vélik, hogy egy király, talán maga Leukón, a Boszporoszi Királyság uralkodója nyugodhatott itt. A sír a történelem során többször is kifosztás áldozata lett, később pedig keresztény menedékhellyé válhatott, amit falára karcolt keresztény szimbólumok bizonyítanak.

Milétosz öröksége a Krím földjében

A Krím-félszigetet az ókori görögök Taurikának nevezték, a kis-ázsiai Milétosz városa alapította itt a Panticapaeum kolóniát a Kr. e. 7. század végén. Ez a város később a Boszporoszi Királyság központja lett, ahol a helyi pénzverés is virágzott - több fennmaradt érmén a görög isten, Pán arca látható.

A város a Kr. e. 4. században hanyatlani kezdett, majd végül a Mithridatész-dinasztia kezére került. A Krím válságos jelenlegi helyzete ellenére ez a több ezer éves sír ma is áll, néma tanújaként annak, hogyan szőtte bele magát a görög civilizáció a Fekete-tenger északi partvidékének múltjába.

Videó a sírról: