
Így néz ki Kádár János egykori balatoni nyaralója, a wc a legdurvább látvány
Olvass tovább...
Kádár János múltjának egy elhallgatott, személyes fejezetére derült fény – egy történet családról, gyökerekről és hallgatásról.
Kevéssé ismert, de megrázó részletek derültek ki Kádár János gyerekkoráról és családi hátteréről – olyan történetek, amelyek mélyen rávilágítanak a magyar múlt egyik legellentmondásosabb alakjának emberi oldalára is. A korábbi első titkár életének egy kevéssé tárgyalt fejezetéhez vezet az a történet, amely egy félárva fiú balladai színezetű sorsát, majd kései családi találkozását meséli el – olyan részletekkel, amelyeket a hivatalos történelemkönyvek gyakran elhallgattak.
A mai társadalom kollektív emlékezetében Kádár János neve szorosan összefonódik a keményvonalas kommunista hatalom gyakorlással, a rendszer stabilitásával és a forradalom utáni megtorlásokkal. Kevesen tudják azonban, hogy a vezető gyermekkorát mély szegénység, társadalmi kitaszítottság és elhallgatott családi titkok határozták meg.
Édesanyja, Csermanek Borbála egyedülálló szobalányként hozta világra fiát az akkor még a Monarchiához tartozó Fiuméban, miután egy magyar baka elhagyta őt. Az apa nevét az anyakönyv nem tartalmazta.
Évtizedek teltek el, míg az addig ismeretlen apa, Krezinger János újra szembenézett fiával – ekkor azonban a fiú már a pártállam legfelső vezetője volt. A találkozásuk helyszíne a somogyi Pusztaszemes volt, ahol egy zárszámadási közgyűlés ürügyén, 1961-ben végül kezet fogtak egymással. Az esemény jelentőségét a korabeli sajtó természetesen nem részletezte, csak a kommunista rendszer sikereit dicsőítő mondatokban írt a látogatásról. A mögöttes történet azonban drámaian más.
Olvass tovább...
A pusztaszemesi társadalom ekkorra már túl volt a háborús éveken, a tsz-szervezésen, és a falusi élet modernizálásán is. A térség – Balatonföldvár szomszédságában – különleges helyszíne lett annak a személyes és történelmi jelentőségű találkozásnak, amelyre addig soha nem került sor. A faluban ma is élnek, akik emlékeznek erre az időszakra. Egykori helyiek és leszármazottak szerint Kádár meglepően közvetlenül viselkedett, mintha a gyökereihez tért volna vissza.
A történet másik meghatározó része az ifjabb féltestvérhez, Kertész Jánoshoz köthető, főképp a főtitkárral való levelezéséhez, amely végül a családi kapcsolat újraépítéséhez vezetett.
Kádár János kezdeményezte az első lépést, mikor értesült arról, hogy valaki a rokonságának tartja magát – így indult az a folyamat, amely végül egy csendes pohárköszöntővel ért véget: „Fiaim, emeljük poharunkat arra, hogy együtt a család” – mondta az idős Krezinger János a már felnőtt gyermekeinek.
A kevéssé ismert epizód a magyar történelem egy elfeledett szegletébe égett bele, és egyúttal egy emberi történetet is elmesél arról az időszakról, hogyan próbál egy politikai vezető – ha csak egy pillanatra is – visszakapcsolódni saját gyökereihez. A háttérben ott húzódik az első világháború, a Monarchia felbomlása, a második világháború, a diktatúra építése, majd annak hétköznapjai – ezek mind rendszereket és emberi sorsokat is formáltak.
Olvass tovább...
A történet egy jelentékeny településen bontakozik ki, amely ma is könnyen elérhető és meglátogatható az érdeklődők számára.
A Balaton közelében fekvő, apró és nyugalmat árasztó falu, Pusztaszemes, földrajzi elhelyezkedésén túl történelmi súllyal is rendelkezik: múltja egyedi és megrendítő fejezete a magyar történelem nagyobb egészének. Egy olyan korszak lenyomata, ahol a politikai dicsfény mögött tragédiák, családi űrök és soha be nem gyógyuló sebek húzódtak.
A csendes, sorsszerű pusztaszemesi találkozás nem véletlenül maradt ki sokáig a hivatalos életrajzokból – talán túl személyes, talán túl kényelmetlen volt a rendszer építőinek. De most, hogy mindez napvilágra került, talán új fényben láthatjuk Kádár János személyiségét – egyrészt, mint a kommunista vezetőt, másrészt pedig, mint embert, akinek élete ugyanúgy tele volt veszteséggel, kereséssel és be nem gyógyult sebekkel, mint sokaknak a huszadik századi magyar történelem viharaiban.
Az alábbi videóban hallható Kádár János élettörténete összefoglalva:
Olvass tovább...