
A modern tudomány megfejtette a fáraó átkát: ez lehetett a titka a legendás jelenségnek, van amiben hihetetlenül modern volt az ókori Egyiptom
Olvass tovább...
Megtalálták, majd gyorsan el is rejtették.
Az ókori Egyiptom lenyűgöző örökséget hagyott ránk: piramisokat, fáraókat és múmiákat, lenyűgöző templomokat. A legújabb felfedezéseket a tudósok mindig igyekeznek büszkén a világ elé tárni - kivéve, ha a kor erkölcsi klímája valamiért annyira nem értékeli a felfedezett tárgyat.
Az úgynevezett Torinói Erotikus Papirusz, ez a közel két és fél méter hosszú, kézzel festett tekercs nem templomi bölcseleteket vagy halotti rítusokat örökít meg - hanem pikáns jeleneteket.
A papirusz III. Ramszesz idején, az i. e. 12. században, az explicit ábrázolásai pedig olyan zavarba ejtőek voltak a 19. századi felfedezők számára, hogy a leletet 150 évig elzárták a világ szeme elől. A tartalomról sokat elárul, hogy aki először látta, bizonyos Jean-François Champollion, csak annyit mondott: „monstruózusan obszcén”.
Olvass tovább...
A tekercsen tizenkét erotikus jelenet sorakozik egymás után - némileg szatírikus, de félreismerhetetlen szimbolikájú tartalom, olyan. amilyenre nem feltétlenül számítanánk az ókori Egyiptomtól.
A férfiak itt nem hősök vagy istenek: kopaszodó, pocakos, irreálisan nagy nemiszervvel ábrázolt figurák, akik fiatal, csábító nőkkel szeretkeznek, gyakran akrobatikus pózokban. A nők szeme kihúzva, testük díszes, kezeikben lótusz - ez nem „primitív firka”, hanem tudatosan megkomponált jelenetsor.
Olvass tovább...
A papiruszt 1820 körül találták meg Deir el-Medinában, a királyi sírásók falujában, ám a lelet annyira megbotránkoztatta az európai közvéleményt, hogy inkább eltüntették a szem elől.
Csak a 20. század második felében merték ismét elővenni, ma a torinói Museo Egizióban látható – bár sérülései miatt inkább a rekonstrukciós másolatokon érdemes megcsodálni.
Videó a papiruszról: