
17 ezer forintot kértek el egyetlen palacsintáért Szolnokon, a világon sehol nem csinálják így
Olvass tovább...
Föld alatti alagutak szelik keresztbe a várost?
A Balaton parti településen, Alsóörsön még mindig élnek azok a történetek, melyek szerint a város alatt rejtett alagutak húzódnak.
Az idősebb lakók, különösen az Ófalu részén élők a mai napig gyakran emlegetik ezeket a mendemondákat, melyek generációról generációra öröklődtek. Hebling Zsolt polgármester, aki maga is ott született és nőtt fel, a megyei lap szerkesztőségével megosztotta, hogy mire alapozzák a helyiek ezeket a történeteket.
Elmondása szerint az Ófalu több szintre épült településszerkezete és a löszfalas domborzat alkalmas lehetett arra, hogy ezek a hiedelmek kialakuljanak. A község domborzata a Somlyó hegytől a Balatonig ereszkedik, a különböző szintek között pedig több helyen is vöröskőből épített támfalak találhatók.
Olvass tovább...
A legenda szerint a község néhány nevezetes épülete között titkos alagútrendszerek húzódtak. A közhiedelem elsősorban a Török-házat, a református templomot, a temetőt, valamint az 1930-as években épült Iklódy-kastélyt említi, mint az alagutak pontjait.
A feltételezések szerint a kastély mögül indulhatott egy járat a Török-házig, míg a másik, állítólagos alagút a templomtól vezetett a temetőig. A polgármester nagyszüleitől is gyakran hallott ezekről a titkos összeköttetésekről, de hangsúlyozta: történészek szerint semmilyen konkrét bizonyíték nincs arra, hogy ezek az alagutak valóban léteztek volna. A valóságban a löszfalakba vájt, régi pincék lehetnek a mendemondák alapjai - ezek egy része ma is megvan, sokszor olyan mélyre nyúlnak, hogy senki sem tudja pontosan, meddig is tartanak.
Olvass tovább...
Az utóbbi években ezek a löszfalak több helyen is megmozdultak, főként a csapadékvíz miatt. A polgármester elmondása alapján több olyan pince is van, amely már lezárásra vagy statikai megerősítésre szorult. A temetőhöz vezető lépcső alatt például egy pince részét még ma is használják, de a szűkebb járatok már járhatatlanok, ismeretlen kiterjedésűek.
Hasonló üreg keletkezett a Török-házhoz vezető gyalogúton is, ahol a kő beesett és egy nagyobb méretű mélyedés alakult ki - feltehetően a víz munkájának eredményeként. A titkos alagutak létezését semmi sem támasztja alá, de a különféle természetes és emberi kéz által formált üregek létezése vitathatatlan, olyannyira, hogy az önkormányzat folyamatosan figyelteti ezeket a statikus szakemberekkel és ahol kell, biztonsági megoldásokat alkalmaz a balesetveszély elhárítására.
Alsóörsöt más miatt is érdemes felvezetni, a Balaton egyik legjobb strandjának választották a tavalyi évben:
forrás: veol