
360 forintért vett egy házat – de amit odabent talált, attól még mindig nem tért magához
Olvass tovább...
Egy kis magyar falu, amit az olaszok „új Toszkánának” neveznek. De vajon miért költözött ide tucatnyi család Itáliából? A válasz messze túlmutat a panorámán.
Van egy falu Magyarországon, aminek már a neve is meglepő: Olaszfa. Sokan talán azt gondolnák, csak egy véletlen nyelvi játék – de ami ennél sokkal különösebb: az elmúlt évtizedekben valóban olaszok tucatjai telepedtek le ebben az alig négyszáz fős vasi településen.
Volt idő, amikor 44 olasz családnak volt itt háza. Ma már kevesebben vannak – de még mindig életet, színt és kultúrát visznek a falu mindennapjaiba. A kérdés pedig adott: miért hagyták ott Olaszországot, és mit láttak meg ebben az eldugott kis magyar zsákfaluban?
Az első olasz család még a kilencvenes évek elején tűnt fel Olaszfán. Volt, akit rokoni szál kötött ide, másokat a lankás táj varázsolt el. Azt mondták, ez a vidék a leginkább Toszkánára emlékeztet. Egyikük később bevallotta: a falu nevéről sokáig nem is tudták, hogy „olasz” is van benne – csupán egy szerencsés véletlen volt.
Ami viszont nem volt véletlen: az érzés, amit Olaszfa nyújtott. A békés, közösségi élet, a kisvárosi tempó, a mosolygós emberek és a nyugalom. Ahogy teltek az évek, úgy gyarapodtak az olasz háztulajdonosok. Ingatlanvásárlási láz indult, amelyet csak a koronavírus-járvány és az idő múlása tudott visszafogni.
Olvass tovább...
Az olaszok többsége nem örökre költözött ide – sokan csak tavasztól őszig élnek a faluban. De akad olyan házaspár is, akik végleg felszámolták az életüket Olaszországban, és Olaszfát választották új otthonuknak.
Miért? A válasz nem bonyolult: itt még megvan az, ami náluk már eltűnt. Egy működő közösség, falusi élet, amely nem csak a múltban létezik. Egy polgármester, aki figyel, egy közösség, ami befogad – és egy táj, ami minden nap emlékeztet a dolce vitára, csak épp magyar módra.
Miközben más magyar települések lassan kihalnak, Olaszfán nem hagyták, hogy a közöny győzzön. Megalapították a Szívügyünk Olaszfa Egyesületet, rendezvényeket szerveztek, szépítették a falut, és mindenkit igyekeztek visszacsábítani, aki valaha innen elszármazott.
A falu lakossága 2019 óta harminc fővel nőtt – ez apró számnak tűnik, de helyi viszonyok között ez valóságos csoda.
Az olaszok nem maradnak csendben – aktív tagjai a falu életének. Minden évben Olasz–Magyar Baráti Napot tartanak, ahol közösen főznek, beszélgetnek, mulatnak. A templomban minden évben tartanak olasz nyelvű szentmisét is, ahol egyszer egy vendég hangja szó szerint megrázta a falakat.
Mint kiderült, az éneklő hölgy korábban a milánói Scalában is fellépett. Azóta, ha nem Padovában van, ő a falu hivatalos énekesnője – így lett Natália „a miénk”.
Olvass tovább...
A boltvezető már törve, de bátran beszél olaszul. A polgármester is tanulja a nyelvet. És az olaszok? Ők is próbálják elsajátítani a magyart, bármilyen nehéz is. Mert itt már nemcsak vendégek, hanem közösségi tagok.
Sőt, testvértelepülési kapcsolat is alakul: Gaiba polgármestere, Nicola Zanca is részt vett az idei rendezvényen, és hamarosan aláírhatják a megállapodást.
Talán nem lesz többé 44 ház olasz kézben. Talán nem költöznek ide tömegek. De ami biztos: Olaszfa újra és újra meg tudja mutatni, hogy a vidéknek is van lelke. És néha pont egy másik országból kell jönnie valakinek, hogy ezt észrevegyük
Az olaszok nem vittek el semmit. Csak hoztak valamit, ami egyre ritkább: életkedvet.
Az alábbi videó betekintést nyújt Olaszfa mindennapjaiba: