promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Életre keltették Tutanhamon fáraó arcát, ellentmond a kinézete annak, amit a sírban találtak

Életre keltették Tutanhamon fáraó arcát, ellentmond a kinézete annak, amit a sírban találtak

Borítókép:  Profimedia
Történelem & Tudomány
Kategória fejléc

A legmodernebb eszközök segítségével a tudósok megfejtették, hogy nézett ki a legendás fáraó.

Az ókori Egyiptom bűvöletében

Az ókori Egyiptom évezredek óta lenyűgözi az emberiséget - már a Római Birodalomból is érkeztek oda turisták megcsodálni a piramisok földjét, ez pedig az az azóta eltelt 2000 évben sem változott.

A sivatag homokjaiból kiemelkedő piramisok, a templomok falain táncoló hieroglifák és a túlvilág reményében mumifikált testek mind arról tanúskodnak, hogy ez a civilizáció nem csupán fejlett, de mélyen spirituális is volt.

A fáraók, mint isteni uralkodók, évezredeken keresztül meghatározták a birodalom sorsát. Legendás alakjaik közül az egyik legismertebb kétségkívül Tutanhamon - a gyermek fáraó, aki fiatalon halt meg, mégis világhírűvé vált halála után.

Hírnevét elsősorban lenyűgöző sírleleteinek, köztük az arany halotti maszkjának köszönheti, amely mára a világ egyik legismertebb és legikonikusabb műtárgyává vált. A maszk maga a tökéletes egyiptomi esztétika: aranyból készült, féldrágakövekkel kirakott arc, amely egyszerre sugároz isteni méltóságot és emberi nyugalmat - a világ múzeumaiban kevesen tudnak vetekedni ezzel az időtlen és páratlanul kivételes műalkotással.

A halotti maszk:

Kép: Profimédia

A valóság: tudományos rekonstrukció

A halotti maszk szépsége kétség kívül elbűvölő, de a tudósok számára nem ez az ábrázolás volt a legfontosabb forrás Tutanhamon valódi arcának megismeréséhez. A fáraó múmiáját CT-vizsgálatnak vetették alá, amely meglepő és egyben igen szomorú részleteket tárt fel.

A modern orvosi képalkotásnak köszönhetően kiderült, hogy Tutanhamon súlyos testi rendellenességekkel élt. Szülei testvérek voltak, ami genetikai problémákhoz vezetett: a fiúfáraónak aránytalanul széles csípője, gyenge, deformált lábai, valamint megnyúlt, jellegzetesen torz koponyája volt.

A csontvizsgálatok szerint egyik lába dongalábas volt, másik lábán combtörés nyomai láthatók - valószínűleg halála előtt nem sokkal szenvedte el. A sírban talált több mint száz bot is arra utal, hogy járni csak segítséggel tudott. A tudományos rekonstrukciók alapján egy fizikailag törékeny, betegségektől gyötört, de nemes vonású fiatal férfi arca rajzolódik ki előttünk - messze áll attól a fenséges képtől, amit a halotti maszk sugall.

Tutanhamon arcának rekonstrukciója a múmia vizsgálatának alapján:

Így nézett ki valójában?

Howard Carter, amikor 1922-ben feltárta Tutanhamon sírját, rengeteg kincsre bukkant, köztük egy nem túl nagy, de különösen szép és jelentésgazdag műalkotásra is. A sír bejáratánál talált kis szobor a fiúfáraó finoman formált fejét ábrázolja, amint egy nyíló lótuszvirágból emelkedik ki.

Ez az Amarna stílusú műtárgy nemcsak esztétikai, de spirituális szempontból is kiemelkedő jelentőségű - az aprólékosan kidolgozott vonások, a szelíd arckifejezés és a kék alap, amely a Nílus vizét idézi, mind azt a hitvilágot tükrözik, amelyben a fáraó nem csak az uralkodó, hanem isteni lény is volt.

A művészek és kutatók ezt a szobrot is felhasználták Tutanhamon arcának egy másfajta rekonstrukciójához. Az így készült arcrekonstrukció egy fiatal, finom vonású, de sápadt és törékeny arcot mutat - egy olyan uralkodóét, akinek rövid élete mögött súlyos terhek és fájdalmak rejtőztek.

A sírban talált szobor alapján elkészített arc-rekonstrukció: