
Ezek voltak Puskás Öcsi utolsó szavai, négy szó, amibe beleremeg Magyarország
Olvass tovább...
Ritkán kerül szóba az esemény, pedig óriási nemzetközi visszhangja volt.
Milliók kedvenc rendezője Hollywood fenegyereke, Quentin Tarantino, akinek filmjeit kultikus státuszt érdemelték ki a rajongói körében. Bár a rendező kétségkívül rengeteg helyről inspirálódik, de azt nem lehet tőle elvitatni, hogy van érzéke ahhoz, hogy milyen egy jó történet. Nekünk, magyaroknak különösen jól eshet, hogy a világsztár rendező egy magyar történelemben is kiemelt helyet elfoglaló eseményről nyilatkozott úgy, hogy az a világ egyik legjobb története.
Az 1956-os olimpiai vízilabda-mérkőzésről, ahol a magyar és a szovjet csapat csapott össze a melbourne-i medencében, egész konkrétan így nyilatkozott: :„The best untold story ever” - vagyis „A legjobb el nem mesélt történet valaha”.
Tarantino nem csak a levegőbe beszélt: annyira megragadónak találta az eseményt, hogy producerként beszállt a Freedom’s Fury című dokumentumfilmbe, amely ezt a különleges sporttörténeti és politikai pillanatot dolgozza fel.
Olvass tovább...
1956 december 6-án Melbourne-ben a magyar és a szovjet vízilabda-válogatott nem egyszerűen egy olimpiai elődöntőt játszott. Ez az a mérkőzés, amelyet azóta csak Melbourne-i vérfürdőként (az angolszász világban "Blood in the water", vagyis "Vér a vízben"-ként) emleget a világ - szinte még egy hónap sem telt el az október 23-át kezdődött szabadságharc szovjetek általi leverése óta. Néhány héttel korábban a szovjet hadsereg vérbe fojtotta a magyar forradalmat, a magyar sportolók pedig nagyon is tisztában voltak vele, hogy mi történt otthon, ezért extrán motiváltan léptek pályára.
A feszültség szinte tapintható volt a medencében, a mérkőzés egy pontján pedig nem bírták tovább a szovjetek a magyar vezetés közben::a magyarok 4–0-ra vezettek, amikor a szovjet játékos, Valentin Prokopov hirtelen ütést mért Ervin Zádor arcára. Zádor szeme fölött felszakadt a bőr, a víz pedig úgy tűnt, mintha vérré vált volna. Verekedés nem tört ki, de a nézőtéren elszabadultak az indulatok, miközben Zádor elvonult előttük.
A rendfenntartók közbeléptek, a szovjet játékosokat kimenekítették, a meccset idő előtt lefújták, a kép pedig, ahogy Zádor vérző fejjel mászik ki a medencéből, bejárta a világot.
Olvass tovább...
A hollywoodi rendezőt annyira megragadta a magyar csapat hősies teljesítménye és a történelmi helyzet miatti szimbolika, hogy producerként állt a meccsről szóló dokumentumfilm mögé.
A film Mark Spitz olimpiai bajnok narrációjával meséli el a történetet, aki Michael Phelps felbukkanásáig a világ egy olimpián legtöbb aranyérmet nyert úszója volt.
A narrátor szerepére már csak azért is kiváló választás, mert Spitzet tinédzser korában pontosan Zádor Ervin edzette később az Egyesült Államokban - a vízilabdázó sok mást magyarhoz hasonlóan disszidált az olimpia után, az Egyesült Államokban telepedett le úszóedzőként.
A film hivatalos trailere: