promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Quentin Tarantino a magyar történelemről olyat mondott, mint még senki

Quentin Tarantino a magyar történelemről olyat mondott, mint még senki

Borítókép:  Profimedia
Történelem & Tudomány
Kategória fejléc

Ritkán kerül szóba az esemény, pedig óriási nemzetközi visszhangja volt.

Tarantino történetei

Milliók kedvenc rendezője Hollywood fenegyereke, Quentin Tarantino, akinek filmjeit kultikus státuszt érdemelték ki a rajongói körében. Bár a rendező kétségkívül rengeteg helyről inspirálódik, de azt nem lehet tőle elvitatni, hogy van érzéke ahhoz, hogy milyen egy jó történet. Nekünk, magyaroknak különösen jól eshet, hogy a világsztár rendező egy magyar történelemben is kiemelt helyet elfoglaló eseményről nyilatkozott úgy, hogy az a világ egyik legjobb története.

Az 1956-os olimpiai vízilabda-mérkőzésről, ahol a magyar és a szovjet csapat csapott össze a melbourne-i medencében, egész konkrétan így nyilatkozott: :„The best untold story ever” - vagyis „A legjobb el nem mesélt történet valaha”.

Tarantino nem csak a levegőbe beszélt: annyira megragadónak találta az eseményt, hogy producerként beszállt a Freedom’s Fury című dokumentumfilmbe, amely ezt a különleges sporttörténeti és politikai pillanatot dolgozza fel. 

A véres meccs, ami túlmutatott a sporton

1956 december 6-án Melbourne-ben a magyar és a szovjet vízilabda-válogatott nem egyszerűen egy olimpiai elődöntőt játszott. Ez az a mérkőzés, amelyet azóta csak Melbourne-i vérfürdőként (az angolszász világban  "Blood in the water", vagyis  "Vér a vízben"-ként) emleget a világ - szinte még egy hónap sem telt el az október 23-át kezdődött szabadságharc szovjetek általi leverése óta.  Néhány héttel korábban a szovjet hadsereg vérbe fojtotta a magyar forradalmat, a magyar sportolók pedig nagyon is tisztában voltak vele, hogy mi történt otthon, ezért extrán motiváltan léptek pályára.

A feszültség szinte tapintható volt a medencében, a mérkőzés egy pontján pedig nem bírták tovább a szovjetek a magyar vezetés közben::a magyarok 4–0-ra vezettek, amikor a szovjet játékos, Valentin Prokopov hirtelen ütést mért Ervin Zádor arcára. Zádor szeme fölött felszakadt a bőr, a víz pedig úgy tűnt, mintha vérré vált volna. Verekedés nem tört ki, de a nézőtéren elszabadultak az indulatok, miközben Zádor elvonult előttük.

A rendfenntartók közbeléptek, a szovjet játékosokat kimenekítették, a meccset idő előtt lefújták, a kép pedig, ahogy Zádor vérző fejjel mászik ki a medencéből, bejárta a világot.

A film

A hollywoodi rendezőt annyira megragadta a magyar csapat hősies teljesítménye és a történelmi helyzet miatti szimbolika, hogy producerként állt a meccsről szóló dokumentumfilm mögé.

A film Mark Spitz olimpiai bajnok narrációjával meséli el a történetet, aki Michael Phelps felbukkanásáig a világ egy olimpián legtöbb aranyérmet nyert úszója volt.

A narrátor szerepére már csak azért is kiváló választás, mert Spitzet tinédzser korában pontosan Zádor Ervin edzette később az Egyesült Államokban - a vízilabdázó sok mást magyarhoz hasonlóan disszidált az olimpia után, az Egyesült Államokban telepedett le úszóedzőként. 

A film hivatalos trailere: