promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Szokatlan zene ihlette a magyar Himnuszt, lelepleződött az eredete

Szokatlan zene ihlette a magyar Himnuszt, lelepleződött az eredete

Borítókép:  Profimedia
Történelem & Tudomány
Kategória fejléc

A zeneművet hallva nem valószínű, hogy erre gondolnánk. 

A nemzeti himnusz, mint műfaj

A nemzeti himnusz érdekes műfaj: a világ minden országának van egy hivatalos zeneműve, ami a különböző eseményeken, legyen az sportesemény vagy nemzeti ünnep, reprezentálja az adott országot.

A mi szívünkhöz természetesen a mi himnuszunk áll a legközelebb: az európai hagyományban rengeteg a katonás, induló-szerű himnusz, mint amilyen például az olasz vagy  a francia - a mi jóval fennköltebb, mondhatni szomorkásabb himnuszunk némileg kilóg sorból.

A magyar Himnusz története

A Himnusz története meglehetősen jól dokumentált: Kölcsey Ferenc 1823-ban vetette papírra a „Hymnus, a’ Magyar nép zivataros századaiból” című versét, amely szövegként már önmagában is himnikus erejű. A vers keletkezésének pontos időpontja vitatott, de a dátum (január 22.) ma is a magyar kultúra napja.

A szöveget 1844-ben meg is zenésítette meg Erkel Ferenc, miután Bartay Endre, a Nemzeti Színház igazgatója pályázatot írt ki a megzenésítésére. A pályaművek közül Erkel műve nyerte el a zsűri tetszését, méghozzá egyhangúlag.

A bírálók a dallam egyszerűségét és a költemény szelleméhez méltó emelkedettséget emelték ki - az eredetileg B-dúrban íródott dallamot (egy rövid rész erejéig egy F# hang is megjelenik, ami a B-dúr párhuzamos molljának, a G-moll [összhangzatos mollnak] hangkészletének a része) kifejezetten egyszerűnek azért nem mondanánk, a dallam nem marad egy oktávon belül, de lehet, hogy az általános énektudás akkoriban magasabb fokon állt.

Mi ihlette meg Erkelt a megzenésítéskor?

Azt, hogy Erkelt mi inspirálta a komponáláskor, maga a zeneszerző jegyezte le, Az idős Erkel Ferenc egy 1910-es visszaemlékezésében mesélte el Gárdonyi Gézának, hogy amikor a Himnusz zenéjét írta, egy különös emlék segítette a munkában: a pozsonyi harangok zúgása.

Tanára azt tanácsolta neki fiatalkorában, hogy szent zene komponálásakor mindig idézze fel magában a harangok hangját. Így történt, hogy amikor a verssorokat nézegette, csendben elmerült, a fülében pedig lassan felcsendültek a harangok hangjai - ezekből a szakrális zörejekből bontakozott ki lépésről lépésre a Himnusz zenéje. 

A cikk végére pedig ide rakunk egy videót, amin úgy szól a Himnusz, ahogy még biztosan nem hallották - Lakatos Pál jazzgitáros előadásában:

forrás: nemzetijelkepek