promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
4-essel kezdődik egy magyar utca számozása, az ok vérfagyasztó

4-essel kezdődik egy magyar utca számozása, az ok vérfagyasztó

Borítókép:  Profimedia / illusztráció
Történelem & Tudomány
Kategória fejléc

Sokan ismerik az elhíresült utcát, most leleplezzük az egyik legnagyobb titkát.

Budapesten számos történelmi szempontból is nagy múltú utcával találkozhatunk, ha az épületek mesélni tudnának, rengeteg érdekesség derülne ki a fővárosról. Ám még így is jól dokumentáltak az elmúlt évszázadok, így derülhetett ki az is, hogy az egyik utcának miért csak a 4-estől indul a számozása.

A Népszínház utca nevét valószínűleg sokan ismerik, ha máshonnan nem, hát az utca embereit megszólaltató videókból. A Blaha Lujza és a Teleki teret összekötő utca a nyolcadik kerület egyik híres és hírhedt helyszíne, és jogosan tehetnénk fel a kérdést, hogy miért Népszínház a neve, amikor egyetlen színház sincs az utcában?

Gyönyörű épületre emlékeztet az utca neve, amit aztán felrobbantottak

A Népszínházra keresztelt, illetve később a köznyelvben Nemzeti Színházként meghonosodó épület a Blaha Lujza téren állt 1875-ben, azzal a céllal, hogy a vidékről a fővárosba költöző lakosság színháza legyen, népszínművekkel a műsorában.

Az épületben mind a második világháború, mind pedig az 1956-os forradalom súlyos károkat okozott, a következő években pedig az is eldőlt, hogy a renoválása csillagászati összegekbe kerülne, ráadásul a kettes metró építése miatt is „útban volt”, ezért aztán a bontás, pontosabban az épület felrobbantása mellett döntöttek. Gobbi Hilda az épületből megmentett emlékeket a villájában őrizte, többek között az egyik díszes oszlopfőt is.

Eltűnt házszámok őrzik az emlékét

A Népszínház utca ma a 4-es számmal kezdődik, a színház pedig a 2-es házszámot viselte. A Corvin áruház az 1-es, a Sajtóház pedig a 3-as számot kapta, azonban az is fontos részlet, hogy a Népszínház utca korábban a Márkus Emília utcától indult, a Blaha Lujza tér pedig még nem is létezett, így aztán teljesen átalakult az utca kezdete.

A nevét azonban megőrizte, ami sokkal előkelőbb, mint a korábbi elnevezések, melyek között volt Baromvásár utca és Sertéskereskedő utca – ezeket azért aggatták rá, mert annak idején állatvásárokat tartottak a környékén.

A színház felrobbantásáról készült szomorú felvételek, és az épület története ebben a dokumentumfilmben elevenednek meg: