promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Így hívták a honfoglaló magyarok a pörköltet, te is elkészítheted, de nagyon más lesz

Így hívták a honfoglaló magyarok a pörköltet, te is elkészítheted, de nagyon más lesz

Borítókép:  Profimedia
Történelem & Tudomány
Kategória fejléc

Egy kicsit más volt ez az étel akkoriban.

Az ősmagyar konyha titkai

Sokan azt gondolják, hogy a paprikás, kolbászos, lecsós ízvilág öröktől fogva a magyar konyha része volt, pedig ez óriási tévedés. A honfoglaló magyarok ételei teljesen más alapanyagokból készültek, hiszen sem paradicsom, sem paprika, sem krumpli nem létezett még a 10. századi Kárpát-medencében.

Őseink hagymaféléket, káposztát, céklát, retket termesztettek, vadon gyűjtötték a gombákat és a bogyós gyümölcsöket, fűszereik pedig olyan helyi növények voltak, mint a csombor, tárkony vagy medvehagyma. Az étkezésük a természet ritmusához és a rendelkezésre álló alapanyagokhoz igazodott: ami termett vagy elejthető volt, abból főztek - nem bonyolították túl a dolgot, mégis tápláló, ízletes fogásokat alkottak.

A pörkölt ősi rokona

Ha egy ételt kellene megnevezni, ami a mai pörkölt elődjének tekinthető, az kétségkívül az „áldos” lenne. Az áldos nem más, mint egy ünnepi húsétel, amit rendszerint feláldozott állat húsából készítettek, gazdag zöldséges alappal, fűszerekkel, üstben, szabadtűzön főzve.

A paprikát hírből sem ismerték még, helyette más fűszerekkel, például medvehagymával, mentával, tárkonnyal ízesítették az ételt. A lényeg nem is a csípősség volt, hanem a hús zamata és a természetes ízek harmóniája. Elkészítése egyszerű, de hosszadalmas folyamat: a húst sokáig főzték, hogy szaftos és omlós legyen, mellé lepénykenyeret sütöttek, hogy felitassák az ízes szaftot - igazi lakoma volt ez, amely méltó volt a törzsfők asztalára is.

Te is megfőzheted, de más ízvilágra számíts

Ha ma valaki áldost szeretne készíteni, számítania kell rá, hogy teljesen más ízvilágot fog kapni, mint amit a magyar konyhától megszokott. Ehhez a különleges fogáshoz vaddisznócombot, gyökérzöldségeket, hagymát és az említett ősi fűszereket használnánk - bors, paprika, krumpli, paradicsom nélkül.

A húsból mély, karakteres ízek oldódnak ki, a zöldségek pedig édeskés, földes aromát adnak az ételnek. Lepénykenyérrel tálalva garantáltan időutazásban lesz részünk, amikor megízleljük, hogyan lakmározhattak elődeink több mint ezer évvel ezelőtt.

Egy áldos-variáció hun üstben elkészítve:

forrás: pénzcentrum