
Ez volt Szent Imre herceg igazi neve, kolosszális meglepetés ér
Olvass tovább...
Elképesztő magyar különlegesség.
A magyar történelem fegyverzetének egyik korszakot meghatározó és igazán különleges darabja az úgynevezett. "fringia" szablya. A kard elnevezése és eredete körül számos rejtély és vita bontakozott ki az évszázadok során, a "fringia" kifejezés eredetét illetően több elmélet is napvilágot látott.
Az egyik népszerű magyarázat szerint a "FRINGIA" szó a „Franciscus Rákóczi In Nomine Gentis Insurgit Armis” latin kifejezés kezdőbetűiből áll össze, azaz: „Rákóczi Ferenc a nemzet nevében fegyverre kel.” Sok kutató szerint ugyanekkor ez az értelmezés problematikus, hiszen a „fringia” szó már a 16. században is ismert volt, jóval a Rákóczi-szabadságharc előtt. A másik elmélet szerint a felirat III. Frigyes magyar királyra utal („Fridericus Rex Hungariae In Germania Imperator Augustus”), ám ez szintén időbeli eltéréseken bukik meg.
Olvass tovább...
Valószínűbbnek tűnik az a magyarázat, miszerint a "fringia" elnevezés az olasz eredetű szablyákra utal. A 15. század második felében Genova és Velence jelentős fegyvergyártó központok voltak, és a „fringia” szó feltehetően a „frengia” vagy „frengh” török kifejezésből származik, amely idegen, nyugati eredetű dolgokra utalt. Ezt támasztják alá a „GENOA” és „VENECIA” bélyegek, melyek a korabeli pengéken gyakran feltűntek.
Olvass tovább...
A fringia szablyák a konkrét harcászati használatukon túl szimbolikus jelentőséggel is bírtak. A pengéken gyakran jelentek meg égi motívumok: Nap, Hold, esthajnalcsillag, vagy épp a félholdon álló Szűz Mária. Ezek nem csupán díszítések voltak, hanem a hit szerint mágikus védelmet is nyújtottak a harcosnak.
Mivel ezek a kardok különösen a magyar huszárság körében voltak kedveltek, ezért érthető módon a 18. században gyakran került rájuk magyar címer, illetve uralkodói monogram: például Mária Terézia vagy II. József jele. Idővel pedig már nem csak harci eszközök voltak, hanem a nemzeti öntudat és a magyar vitézség jelképévé váltak.
Ennek az egykor nagyon elterjedt fegyver elnevezésének és jelentésének rejtélyei hűen tükrözik a magyar hadtörténelem sokrétűségét. Annak ellenére, hogy a pontos eredet továbbra is, vitatott, ezek a pengék máig eleven lenyomatai és egyik legjelentősebb tárgya emlékei annak a korabeli világnak, ahol a fegyver nemcsak ölni, hanem védeni, jelezni, sőt, akár a viselőjéről beszélni is tudott.
A Rákóczi-szabadságharc története: