
Ők voltak a leggazdagabb magyar család, örökre eltűntek
Olvass tovább...
Síron túli vallomásra szánta el magát, ám így sem sikerült elkerülnie a kivégzést.
Kiss Ernő jelentős szerepet kapott az 1848-49-es szabadságharcban, altábornagyként, az Országos Főhadparancsnokság vezetőjeként, valamint helyettes hadügyminiszterként is tevékenykedett. A világosi fegyverletétel után orosz, majd osztrák fogságba került, a halálos ítéletét pedig kötélről golyó általira változtatták, amiért császári csapatok ellen harcoló katonákat ő maga nem vezényelt, és 1849. januárját követően harci cselekményben már nem vett részt.
„Ha már többé nem leszek; menj el Uralkodónkhoz; – és mondd el neki, hogy azon gondolat és öntudat erősített az utolsó percig, hogy Ausztria hű alattvalója próbáltam lenni”
- áll a levélben.
Olvass tovább...
A levél tartalmát nézve Kiss Ernő megbánhatta, hogy részt vett a szabadságharcban, sokan pedig megdöbbenve fogadták szavait:
„Te tudod a legjobban bizonyítani; – nem kevésbé tudod, hogy amikor Magyarországot szolgáltam; – azért tettem, hogy Ausztriának egy üdvös békében segítségére lehessek.”
- írta.
Elemezve a sorait arra jutottak, hogy vélhetően a vagyonelkobzás és családja ellehetetlenítése ellen próbált tenni valamit. Mostohatestvére, Juliana Leeuwen igyekezett udvari kapcsolatait kihasználva segíteni Kiss Ernőn, ám a kivégzés elkerülésére nem volt esély.
Olvass tovább...
Kiss Ernőt végül a kivégzőosztag elé vezették, ott viszont nem engedte bekötni a szemét. Az első lövés a vállát érte, a második alkalommal pedig saját maga vezényelte a sortüzet, végül közvetlen közelről hajtották végre az ítéletet az aradi vértanún.
Kivégzése előtt ezekkel a szavakkal búcsúzott:
„Szegény hazám! Vége mindennek! Isten büntesse meg hóhérainkat!”