
Scarlett Johanssonnak megmutatták a magyar zászlót, elképesztő, amit mondott
Olvass tovább...
Több pályamű is érkezett még 180 évvel ezelőtt, ám nem sok maradt fenn az utókorra.
Amikor a Himnusz megzenésítését feladatul tűzték ki, akkor több pályamű is érkezett, azt is tudjuk a szakemberektől, hogy pontosan 13 munka érkezett be Kölcsey Ferenc Himnuszának megzenésítésére. Azt tudjuk, hogy Erkel Ferenc munkája lett a győztes, de a többi 12-nek úgy látszik, hogy nyoma veszett. Ám egyetlen másik fennmaradt, és ezt már meg is hallgathatod, szóval ilyen is lehetett volna a magyar himnusz, akár.
A verseny amúgy név nélkül zajlott, a pályázat titkos volt 1844-ben. A munkák pedig zsűri elé kerültek, és végül 1844. július 2-án került sor az eredményhirdetésre a Nemzeti Színház egyik előadása alkalmával - írja a Papageno. Ám az érdekesség az, hogy ekkor már csupán hét művet mutattak be, a győztest ész azokat, amelyek dicséretben részesültek. Így hét nevet ismerünk is, ők voltak a díjazottak:
Erkel Ferenc, Egressy Béni, Molnár Ádám, Travnyik János, Eliás Márton és Seyler Károly
A pályaművek legalább fele el is veszett, és egyelőre nyomát sem találták meg ezeknek a szakemberek, pedig igazán izgalmas kortörténeti alkotások lehetnének, és bármikor előbukkanhatnak. A legérdekesebb pedig az, hogy csupán egyetlen kottát tudunk zeneszerzőhöz is kötni.
Olvass tovább...
A hatodik kotta egy torzóban maradt munka, amelyet még az 1960-as években fedezte fel Somfai László zenetörténész a Nemzeti Színház régi kottatárában, jelenleg az Országos Széchényi Könyvtár Zeneműtára őrzi.
1993-ban Somogyváry Ákos karnagy kérte fel Sugár Miklós zeneszerzőt, hogy hozza előadhatóbb állapotba a megmaradt torzót, a zenemű egy részét. A megmaradt részhez többek között dallamot is hozzá kellett tenni, hogy olyan formát kaphassunk, amely bepillantást enged abba, hogy mire gondolhatott a zeneszerző még több mint 180 évvel ezelőtt.
Így hangzik a "Himnusz" másik megzenésítése tehát. Előadja a Filharmóniai Társaság zenekara, a kórust Somogyváry Ákos vezényli:
Olvass tovább...