
Ez volt Kádár János kedvenc vicce, ezzel pusztította munkatársait
Olvass tovább...
Különleges listán szerepel a zseniális magyar zeneszerző neve.
Az egyetemes magyar történelem egyik leghíresebb alakját az egész világon ismerték, és a mai napig emlegetik szaktudását, ami megalapozta a mai modern zenetudományt. Bartók Béla a 20. század talán legelismertebb magyar születűs alakja volt, ám bántóan keveset tudunk róla és munkásságáról. Utolsó, keserédes szavai pedig egyszerre voltak felemelőek és kiábrándítóak. Erről pedig még kevesebbet tudhattunk eddig.
Olvass tovább...
Bartók Béla 1881-ben született, és bár nem élt nélkülözés mentes életet, nyomorognia sem kellett. Azonban így is igencsak zaklatott volt az életútja. Már gyerekként a zenei pályára szánták, és ebben akkor sem lett változás, amikor édesapja fiatalon elhunyt és édesanyja egyedül volt kénytelen nevelni őt a testvéreivel. Magánéleti válságai és a (politikai) közélethez fűződő viszonya mind-mind kihatottak az alkotói létére, hol negatív, hol pozitív irányba.
Az alapvetően romantikus lelkületű Bartók kétszer házasodott életében, második feleségének, Pásztory Dittának írta a híres III. zongoraversenyt, amit már nem tudott befejezni a nagyvilágvándor a halála miatt. Élete utolsó éveit a második világháború idején New Yorkban élte. A pénzben nem dúskáltak, de zenész alapok támogatták gyógyíttatását, ugyanis Bartók leukémiában szenvedett.
Olvass tovább...
Betegsége idején előjöttek a hullámvölgyei az alkotói kedvét illetően, ami már akkor is megtorpant, amikor már az 1938-as Anschluss után elhagyni készült az országot. Pedig különösebben félni valója nem volt, lévén keresztényként nem várt rá üldöztetés. Az amerikai évek alatt nem igényelte az állampolgárságot, de végül egészen 1988-ig a tengerentúlon volt a sírja,
Bartók egészen fiatalon, mindössze 64 évesen hunyt el, több félkészen maradt művel a fiókban, amit mások alkotók, ismerősei fejezhettek csak be a mester munkássága alapján. Egy Wikipedia aloldal a világ leghíresebb embereinek ismert utolsó szavai veszi listába. A hosszú felsorolásban ott van Bartók Béla is, akinek az alábbi, utolsó mondata jól tükrözi, hogy még rengeteg művészi tartalék szállt a sírba vele együtt:
„Csak azért vagyok szomorú, mert teli csomagtartóval kell távoznom.”
Bartók mozgalmas élete: