
Ez volt Kádár János kedvenc étele, nem a krumplileves
Olvass tovább...
Kádár szerette a vicceket, ha nem ő volt bennük. Rákosi meg egyáltalán nem. A humor története, ahol minden poénnak súlya volt – néha tíz kiló bilincs.
Vajon mi történik, ha Rákosi egy szobában ül Kádár Jánossal, miközben a háttérben Hofi mesél? Elvileg egy történelmi kerekasztal-beszélgetés. Gyakorlatilag: egy politikai thriller, ahol a viccmesélés veszélyesebb, mint egy rossz vélemény a pártgyűlésen. A magyar történelem egyik legabszurdabb időszaka volt ez, ahol a humor nemcsak szórakoztatott, hanem túlélési stratégia is volt – már ha nem politika lett belőle.
Az 1950-es években, Rákosi Mátyás regnálása alatt már egy rosszkor elsütött poénért is tíz körmös járt – csak épp nem az iskolában, hanem a bíróságon. Ha valaki Mátyás nevét és egy pesti viccet egy mondatban használt, már csomagolhatott. Egy jól sikerült tréfa akár hét évig is kísérhette az embert – börtönformátumban.
A rendszer nem szerette, ha a nép a saját módján dolgozza fel a nyomást. Aki mesélt, megjárhatta. Aki nevetett, szintén. Aki egy viccben említette Kádár János nevét, az jó eséllyel elesett a bónusztól – és ha nagyon rosszul járt, akár internálótáborba is kerülhetett.
A hatvanas évek beköszöntével Kádár János egy fokkal lazábbra vette a humorkordonokat. Kádár már nem gurult be minden tréfán, de csak akkor, ha azok nem róla szóltak.
A „baráti poén” műfaja ekkor virágzott igazán… Minden, ami a „gonosz Nyugatról” szólt, jöhetett. Minden, ami János "bácsiról", azt jobb volt zsebre vágni. Pedig humor volt dögivel – csak tudni kellett, mikor és hol meséljük el.
A kabaréban egyre több közéleti utalás jelent meg, de csak finoman. A politika ebben az időszakban már rájött, hogy jobb, ha engedi egy kicsit kifújni a szelet a társadalom tüdejéből. Egy kis nevetés nem árthat, ha a megfelelő irányból adagolják.
Olvass tovább...
Kádár legendás vicce egyetlen szóból is állhatott. Joe hazafelé tartott új feleségével, Maryvel, amikor a ló háromszor is megbotlott. Az első botlás után Joe csak annyit mondott: „Egy.” Amikor a ló másodszor is megbotlott, Joe ismét válaszolt: „Kettő.” Végül, amikor a ló harmadszor is elesett, Joe nyugodtan megjegyezte: „Három”, majd lelőtte a lovat. Mary megrökönyödve kérdezte: „Miért kellett lelőni szegényt egy ilyen apróság miatt?” Joe válasza rövid és tömör volt: „Egy.” Kádár ezt a viccet többször is elmesélte munkatársainak, és az „Egy!” szót később elég volt kimondania, hogy mindenki pontosan értse: nincs több próbálkozás, se lóként, se beosztottként.
Nem minden tréfa született titokban. Az agitprop osztály maga is gondoskodott arról, hogy „pozitív hangulatú” viccek terjedjenek. Ezekben persze Mátyás sosem hibázott, Kádár mindig megértő volt, a politika pedig kizárólag bölcs és gondoskodó kezekben volt.
A Ludas Matyi évtizedeken át hozta a kívánt irányt: a Nyugatot cikizték, a házasságokat ünnepelték, és mindenki jól érezte magát – legalább a karikatúrában.
A rendszer legnagyobb tréfamestere kétségkívül Hofi Géza volt. Kádár állítólag rendszeresen hallgatta, de amikor a saját nevét hallotta, talán halkabbra vette a rádiót. Humor volt ez a javából, nem a propagandaízű fajta. Olyan, amit a nép magáénak érzett. Mert míg a hivatalos politika igyekezett kordában tartani a véleményeket, Hofi minden egyes fellépésével kinyitotta a szelepet.
Azt hihetnénk, a történelem már csak emlék. De ha újra előkerül egy politikai poén, és egy Rákosi elvtárs vagy Kádár szintű figura lenne a célpontja, sokan még ma is inkább a fejüket vakargatnák, mintsem felnevetnek. A bizalmatlanság reflex maradt – de legalább már nem jön a fekete autó.
Olvass tovább...