
Hihetetlen, de volt olyan időszak, amikor két Magyarország létezett egyszerre
Olvass tovább...
Elveszett magyarokat talált, fenyegető hírrel tért haza a nagy felfedező.
A kereszténység elterjedése, illetve elterjesztése hosszú évszázadokig tartott. A pápa kezében összefonódó szálak együttesen messzire értek és különböző módszerekkel próbálták befogadhatóvá tenni a katolikus hitet. Szerzetesrendek, hadjáratok, hírhozók és krónikások tették a dolgukat, hol békés, hol kevésbé békés eszközökkel. Előbbit képviselte Julianus barát is, akinek nevét sokan ismerik, misszióját és felfedezéseit viszont már kevesebben.
A Domonkos szerzetesrend az 1220-as években vetette meg a lábát hazánkban, célja pedig az volt, hogy a közeli népek felé indított misszióikkal kiterjesszék a pápa hatalmát. Egyik tagjuk furcsa hírrel érkezett vissza, miszerint távol a keleti sztyeppéken magyar szót hallott, és egy olyan csoporttal találkozott, amely nem tartott a honfoglalókkal.
Olvass tovább...
Később Julianus barátot és társait küldték, hogy tudjon meg többet ezekről az emberekről. Viszontagságos útjuk során csak ő jutott el a Kaukázusról keletre fekvő területre, végül a Volga mentén találkozott egy magyar nyelvet beszélő asszonnyal, aki elvezette őt Magna Hungariába.
Mint kiderült, tökéletesen megértette a nyelvüket, hiába az irdatlan távolság térben és időben. Habár nagyon barátságosan fogadták, öröme nem lehetett felhőtlen, hiszen riasztó híreket kapott, és ezek tudatában kellett hazaindulnia.
Olvass tovább...
1236 utolsó napjaiban érkezett vissza szülőföldjére, IV. Béla pedig soron kívül fogadta őt. Julianus barát elmesélte, hogy pogány, földművelő ősmagyarokkal találkozott, akik jól bánnak a fegyverrel. Mivel a tatárok szomszédnép voltak, ezért összetűzések voltak közöttük, ám az ősmagyarokkal kezdetben nem bírtak el, ezért szövetségre léptek.
A verhetetlen tatár sereg pedig ekkor már tervezte európai hadjáratát, ám amikor Julianus újra visszatért volna az ősmagyarok földjére, Magna Hunariának már csak az üszkös romjait találta. Julianus ekkor már Batu kán fenyegetésével jött haza.
Julianus feljegyzései végül a vatikáni levéltárba kerültek, több mint 4,5 évszázadig, amikor a jezsuita Cseles Márton 1695-ben elő nem kereste azokat. Többen megkérdőjelezik az ősmagyar-elméletet, azonban a feljegyzések ezt támasztják alá.