promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
400 millió forintot nyerhetsz, ha lefordítod ezt a pár szót

400 millió forintot nyerhetsz, ha lefordítod ezt a pár szót

Borítókép:  Profimedia / illusztráció
Történelem & Tudomány
Kategória fejléc

Érthetetlen szimbólumok megfejtéséért fizetnének, de van itt egy fontos kérdés.

Az ősi civilizációk kommunikációja sok esetben komoly fejtörést okoz a régészeknek és kutatóknak, hiszen olyan szimbólumokat és jeleket kell megfejteniük, melyeknek nem tudják a jelentését. Akár több ezer évesek is lehetnek, és örök rejtélyek maradhatnak, emellett heves vitákat válthatnak ki, hiszen az őstörténet kapcsán fontos jelentőségük lehet.

Egy őség indiai leleten már több mint egy évtizede dolgozik a Washingtoni Egyetem professzora, Rajesh Rao, aki szerint Dél-Ázsia legfontosabb kérdéseire adhat választ egy szimbólumrészlet, amely egy bronzkori civilizációhoz tartozott, ami legalább annyira jelentős lehetett, mint az ókori Egyiptom vagy Mezopotámia.

Akár több millió ember is élhetett a mai India és Pakisztán területén található, egykor virágzó társadalomban, ám míg a fejlett városaik szinte nyomtalanul eltűntek a föld színéről, addig néhány szimbólum megmaradt, a jelentésüket viszont nem ismerik.

A legkorábbi leletek már több mint 150 évesek, ám mivel csak néhány ezer feliratot találtak, szemben az egyiptomi, több millió hieroglifával, ezért nagyon nehéz dolguk van a kutatóknak a jelentéseket illetően.

Sem kétnyelvű írásokat, sem uralkodói neveket nem találtak, és nagyjából csak annyit lehet tudni, hogy jobbról balra írtak és vallási, valamint gazdasági célokra is használhatták a betűvetést. Több teória és létezik, hogy melyik népcsoporthoz ősei alapították a civilizációt, ezt eldöntendő, Tamilnádu állam főminisztere, M. K. Stalin egymillió dolláros jutalmat ajánlott fel annak, aki hiteles megfejtést tud felmutatni a szimbólumok jelentésére.

Feszültséget okoz az ősi civilizáció eredete a modern társadalomban

Már csak az a kérdés, honnan fogják tudni, hogy a valódi jelentését találták-e meg, vagy teljesen félreértelmezik az ősi írásjeleket. Rao, aki számítógépes modellek alapján igyekszik választ találni erre a fontos kérdésre, elmondta, hogy komoly fenyegetéseket kapott a kutatásait illetően, hiszen az ősi civilizáció eredetét India és Pakisztán is magáénak szeretné tudni.

Mint elmondta, a jutalom reményében rengetegen próbálkoznak a megfejtés megtalálásával, Rao szerint ugyanakkor tudományos csapatmunkára és a mostaninál több finanszírozása, valamint jelentős feltárásokra lenne szükség a sikerhez. Az ásatások azonban nehézségekbe ütköznek, hiszen azokon a határterületeken kellene kutatni a nyomokat, melyekre India és Pakisztán is igényt tartana.

Az ősi társadalomról így egyelőre leginkább csak találgatnak: