Hátborzongató hangot adott ki az azték halálsíp, még ma sem tudják pontosan mire használhatták
Olvass tovább...
Évszázadokig bevehetetlen volt az erőd, ami az természet és az ember közös munkájából jött létre.
Indiában, Maharashtra tartomány szívében áll egy erőd, amely páratlan a világon és a középkori indiai építészet elképesztő csodája. Ez a monolitikus építmény, a Daulatabad erőd - vagy más néven Devagiri, az "Istenek hegye" - az építészeti zsenialitás és a katonai stratégia párját ritkító ötvözete.
Különlegessége abban áll, hogy hogy egyetlen hatalmas sziklaképződményből faragták ki. Masszív, 50 méter magas sziklafalai és bonyolult, labirintusszerű kialakítása évszázadok óta lenyűgözi a történészeket, régészeket és utazókat.
Daulatabad története a 12. században kezdett el íródni, amikor az Indiában akkor éppen uralkodó Yadava-dinasztia felismerte a sziklás hegy stratégiai lehetőségeit. Devagirit kezdetben fővárosnak építették, mivel kiváló természetes védelmet nyújtott.
Ideális volt az elhelyezkedése: meredek sziklafalai és a környező síkságok tiszta rálátást biztosítottak az érkező seregekre, miközben a hegy maga szinte megközelíthetetlen akadályként tornyosult az ellenségek előtt.
Olvass tovább...
Az építők szinte teljesen egybeolvasztották az ember alkotta szerkezeteket a természetes tájjal, a külső falakat és bástyákat a sziklából vájva alakították ki. Daulatabad stratégiai fontossága miatt sok uralkodó áhítozott rá az évszázadok során, úgyhogy az erődnek meglehetősen kalandos története van. A 14. században Alauddin Khalji seregei foglalták el a Delhi Szultanátus déli terjeszkedése során.
Olvass tovább...
Az erőd legmeghatározóbb történelmi pillanata azonban egy Muhammad bin Tughlaq nevű szultánhoz fűződik. 1327-ben Tughlaq híres - és végzetes - döntést hozott, amikor úgy határozott, hogy teljes fővárosát Delhiből Daulatabadba költözteti. Ez a közel 1500 kilométeres kényszerű vándorlás hatalmas vállalkozás volt, amely végül kudarcba fulladt, de Tughlaq annyira biztos volt az erőd védelmében, hogy azt az uralkodói hatalom tökéletes központjának tartotta.
Daulatabad nemcsak elhelyezkedésével, hanem kifinomult védelmi rendszerével is kiemelkedik. Az erőd megközelítése már önmagában is komoly kihívás volt. Az utak szűk, kanyargós ösvényeken keresztül vezettek, amelyek a támadókat lassították és védtelen helyzetbe hozták.
Az erőd legismertebb védelmi eleme az "Andheri", vagyis a sötét alagút. Ez a keskeny, teljesen sötét járat a sziklán keresztül kanyarog, és arra tervezték, hogy megtévessze a betolakodókat - csapdákkal, például rejtett gödrökkel és zsákutcákkal volt tele, így a támadók szinte biztos kudarcot vallottak.
Egy másik ikonikus épület a "Chand Minar", egy 30 méter magas minaret, amelyet a 15. században a Bahmani Szultanátus építtetett. A vörös kőből készült torony nemcsak őrtoronyként, hanem győzelmi szimbólumként is szolgált.
Ebből a videóból még sok minden kiderül az erődítményről: